Co je to ready made společnost, jak funguje a jak se při jejím nákupu nespálit? S našimi tipy budete podnikat bez rizika.

Ready made versus běžná společnost

Ready made společnost se principem svého fungování nijak neliší například od běžné akciové společnosti. Rozdíl je v počátku.

Takovou ready made a.s. už někdo založil. Nezaložil ji však za účelem vlastního podnikání, ale proto, aby ji prodal dál. Primárním účelem je tak pochopitelně zejména zisk. Z ready made však úspěšně těží i ten, kdo ji koupil.

Nemusí totiž absolvovat vstupní formality a jednání s úřady, které jsou pro založení každé společnosti potřebné. Ready made je oficiálně zapsaná v obchodním rejstříku, má jednatele, své sídlo, řádně disponuje IČO a má splacený základní kapitál.

Má ready made nějaká rizika?

Podobně jako jakékoli jiné podnikání není ready made společnost bez rizik. Ready made nevyvíjí obchodní činnost, respektive neměla by.

Často však v minulosti podnikala, problém tak může nastat u nevyřešených závazků, které se novému jednateli odhalí až v čase. A to často až tehdy, když už je na svou vlastní zodpovědnost musí řešit, protože jsou splatné až v delším časovém horizontu.

Problém je i to, že ready made by jako každá fungující společnost měla vést účetní závěrku a je povinna zpracovávat účetnictví. Což však většinou nečiní. Stát však může takovouto firmu postihnout sankcí v podobě pokuty.

Budoucí majitel se také může dočkat nepříjemných překvapení v podobě smluv či skrytých směnek. Současně nemůže tušit, které dokumenty dorazily na vrub společnosti do datové schránky. Základní kapitál taktéž bývá často oficiálně dle dokumentů splacen, ve skutečnosti jsou však prostředky u původního zakladatele firmy. 

Jak koupit úspěšně

Vyplatí se tedy například ready made s.r.o.? Faktem zůstává, že v tuzemsku stále ještě nepanuje příliš příznivé prostředí po byrokratické stránce. Koupě ready made společnosti je tak pro řadu podnikatelů způsobem, jak ušetřit nemálo času. Kupovat je ale nutné s rozmyslem.

O serióznosti poskytovatele napoví to, jak moc se společnost snaží být transparentní. Uvádí dostatek informací o sobě, svém působení a má na webu k dispozici veškeré zákonné údaje? Pak jste narazili na solidní společnost.

Vhodným vodítkem, které vám může napovědět, že jste narazili na spolehlivého prodejce, jsou samozřejmě reference. Má za sebou firma dlouholetou historii a spokojené klienty? Ti jsou zdaleka nejlepší reklamou.

Jakmile budete mít v ruce kupní smlouvu, důkladně si ji přečtěte. Rozhodně ji nepodepisujte, když si nejste jejím obsahem jisti. Není pochopitelně na škodu, můžete-li se poradit o problematických pasážích s právníkem.

Vyžadovat byste měli po poskytovateli certifikát, který potvrdí, že firma nemá žádné nevyřízené závazky či břemena. Sami si také ověřte status firmy v obchodním rejstříku.

Autor: Parkerhill.cz