To jsme tak jednou seděli v naší žluté kanceláři. Studenti navštěvující pomaturitní studium němčiny i angličtiny pilně studovali za stěnami našich tříd. Cizí jazyky se linuly taky zpode dveří učeben pro klasické jazykové kurzy.

Japonština, novořečtina, italština. Načež naší kanceláří zazněla otázka: „Zvládneme vyjmenovat 10 jazyků s největším počtem mluvčích?“ Tak schválně!

No, nebudeme se chlubit tím, jak moc úspěšní či spíše neúspěšní jsme při vyjmenovávání jazyků byli. Ač totiž jako jazyková škola máme na talíři každý den jak právě klasické kurzy, tak firemní jazykové kurzy, tak již jmenované pomaturitní kurzy – naše tipy skončily poměrně brzy. A – byly vůbec správně?

To nás podnítilo k tomu, abychom udělali podrobnější průzkum. A o jeho výsledky se s Tebou v dnešním článku chceme podělit. Tak jdeme rovnou na to!

Mandarínská čínština, španělština a angličtina

Na prvním místě se umístila mandarínská čínština. Počet rodilých mluvčích je neuvěřitelných 873 milionů lidí, jako druhý jazyk pak mandarínštinu užívá 178 lidí. Tímto jazykem se mluví v Čínské lidové republice, Čínské republice, Singapuru, Tchaj-wanu, Macau a Hongkongu. Než si však kurzy čínštiny zapíšeš, pořádně si zjistit, jaký dialekt tohoto jazyka se budeš učit. Právě mandarínština je totiž tím nejužívanějším!

Rodilých mluvčích španělštiny je 460 milionů lidí, jako druhý jazyk španělštinou mluví 117 mluvčích, což tento jazyk v našem žebříčku staví na druhé místo. Není se čemu divit, vždyť tímto jazykem se mluví hned ve 21 států světa, čímže je Tvoje otázka, jestli si kurzy španělštiny přihlásit či nikoliv, zodpovězena!

Co se angličtiny týče, je situace o trochu zajímavější. Rodilých mluvčích je sice „jen“ 379 milionů, nicméně, počet mluvčích, kteří angličtinou mluví jako druhým jazykem je více než 1 bilion, což z angličtiny dělá nejoblíbenější světový jazyk.

Mluví se jím ve 35 zemích, její největší poslání však je – sloužit jako mezinárodní jazyk a být společnou základnou pro mezinárodní obchody.

Pomaturitní studium angličtiny, kurzy angličtiny pro veřejnost či firemní kurzy angličtiny – není se čemu divit, že právě o tyto formy jazykových kurzů je stále největší zájem.

Hindština, arabština a další

Na čtvrtém místě se ocitá hindština. Počet rodilých mluvčích se pohybuje na 341 milionech mluvčích, jako druhý jazyk mluví hindsky 150 milionů lidí. Hindštinu následuje arabština, která je oficiálním jazykem více než 20 států.

Počet rodilých mluvčích je 319 milionů, jako druhý jazyk ji užívá 100 milionů mluvčích. Nicméně, opět velký pozor na to, kterou varietu jazyka se budeš ve svém kurzu učit! Existuje totiž arabština klasická, hovorová a moderní standardní.

Další místa v našem žebříčku obsadila bengálština, portugalština, ruština a japonština. O těch ale zase příště! Tak co, už víš, který z jazyků si pro své studium vybereš?

Tvůj PELICAN