Podnikání je v dnešní době velice lákavou představou pro každého. Nejen že vám nabízí větší příjmy, pokud se vám daří, ale zároveň jste časově flexibilní, můžete se věnovat rodině nebo svým vlastním zálibám.

Na druhou stranu proti výhodám, musíme mít sílu a odvahu začít podnikat. Začátek bývá složitý pro každého, jestliže začíná od nuly. E-shopy bývají snadná forma, kterou můžete řídit z domova, a máte-li již nějaké zkušenosti, založte si přímo e-shop na míru.

Jak postupovat při zakládání e-shopu

Oprávnění pro podnikání

Jestliže se rozhodnete podnikat, musíte si minimálně založit živnost. V současné době se již nevystavuje živnostenský list jako dříve, ale nahradil ho pouhý výpis z živnostenského rejstříku.

Jestliže chcete živnost pouze na e-shop, nejste povinni dokládat žádnou příslušnou odbornost. Žádost o živnost vás bude stát 1.000 Kč a výpis je zasílán buď poštou nebo si ho můžete osobně vyzvednout.

Podnikat samozřejmě můžete také jako OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná). Pokud však bude podnikat jako OSVČ, ručíte za podnikání veškerým svým majetkem, což je docela riskantní. Proto se rozmáhá zakládání vlastních společností s ručením omezeným nebo použití již připravených ready-made společností.

Produkt / služba podnikání

Před začátkem podnikání si v první řadě musíte ujasnit, v čem budete podnikat. Vždy si musíte být zcela jisti, že danému oboru plně rozumíte a víte, jaké jsou potřeby zákazníků. Také musíte vědět, jaká věková skupina u vás bude nejčastěji nakupovat a na tyto zákazníky se zaměřit.

Na internetu je mnoho funkčních e-shopů, které oproti vám mají již zavedenou klientelu, takže musíte nabídnout originalitu. Nerozjíždějte e-shop s produkty, o kterých nic nevíte a nemáte zkušenosti, jak a komu je prodávat.

IT specialista/firma

Založení e-shopu na míru vyžaduje zásah IT specialisty či společnosti, která má zkušenosti. E-shop na míru je totiž vytvořen přímo pro vás a podle vašich požadavků. Nejedná se tak o žádnou krabicovou variantu e-shopu, který je na internetu k dispozici pro každého.

Většinou je poznáte podle originálního designu či funkcí, které nejsou v jiných e-shopech zcela běžné. Za specialistu či specializovanou společnost se platí nemalé finanční obnosy, připravte si tak dostatečný počáteční kapitál.

Způsob platby

Založení bankovního účtu není zákonem povinné, ale jedná se o nezbytnost pro příjem plateb. Ani pro začátek není vhodné užívat svůj osobní účet, protože pokud budete dokládat výpisy z účtu, mohou nastat nepřesnosti.

Všeobecné obchodní podmínky

Dlouhý informační výčet informací, které většinou nikdo nečte, jsou povinností každého e-shopu. Jedná se o vztah mezi kupujícím a prodávajícím. 

Ostatní náležitosti

Každý e-shop musí také obsahovat kontaktní informace o prodávajícím. Kromě názvu musíte uvést i sídlo vaší firmy, které u e-shopu většinou bývá totožné s trvalým bydlištěm prodávajícím, jestliže totiž nemáte kamenný obchod, nejste povinni si zakládat jiné sídlo společnosti. E-shop také musí obsahovat GDPR, ceny zboží a způsob dopravy.

Máte-li e-shop založený, začněte o něm informovat veřejnost. Začněte odkaz sdílet na sociálních sítích a mezi rodinou.

Pronájem e-shopu nebo open source

Pro vyzkoušení podnikání je možné začít podnikat na e-shopu, který máte k pronájmu nebo e-shopu, který je volně přístupný. Obě varianty jsou mnohem levnější, než založení vlastního e-shopu a zároveň nejsou tak náročné na čas. Za nízkou cenu však nedostanete tolik funkcí či originální design jako v případě řešení na míru.

Vyzkoušejte na 60 dní zcela zdarma pronájem e-shopu od Zoner inShopu. Kromě pronájmu je možné relativně snadno přejít na své vlastní řešení na míru, které pro vás vytvoří specialisté od Zoneru.