Pojem elektromobilita je dnes skloňován ve všech pádech. Veřejná debata na toto téma se ale v naprosté většině případů omezuje na „velkou elektromobilitu“, tedy přechod z osobní vozů se spalovacími motory na vozy s elektrickým pohonem. Ve stínu této debaty tak zůstává pojem městská elektromobilita, která je však neméně důležitý.

Co je městská elektromobilita?

Tento pojem zahrnuje širokou škálu osobních prostředků pro levnou, rychlou a ekologickou dopravu v městském prostředí. Právě tyto prostředky mají potenciál odlehčit dopravě ve městech a výrazně zlepšit kvalitu života jejich obyvatel. Konkrétním benefitem je samozřejmě i snížení zátěže životního prostředí.

Do kategorie prostředků pro městskou mobilitu patří elektrická kola či koloběžky a v neposlední řadě pak elektroskútry. Tyto jednotlivé prostředky se samozřejmě navzájem liší svojí velkostí a skladností (některé elektrické koloběžky a kola jsou dokonce skládací), výhody však mají podobné.

Hlavní výhody elektroskútrů

Elektrické skútry jsou pro městský provoz skvělou volbou. Ať již se potřebujete pravidelně dopravovat do práce, do školy, na menší nákupy nebo za zábavou, elektroskútr vám poskytne přesně to, co potřebujete.

V dnešní době totiž elektroskútry charakterizují překvapivě dobré jízdní vlastnosti i dostatečně dlouhý dojezd, který může dosahovat 40-50 km na jedno nabití u levnějších modelů, u těch dražších až přes 100 km. Pro velkou skupinu elektrických skútrů navíc není potřeba řidičské oprávnění!

Šetrnost elektrických skútrů k životnímu prostředí již byla zmíněna a je rozhodně jednou z velkých výhod a důvodů, proč se bude právě touto cestou městská elektromobilita ubírat. Je však třeba doplnit i informaci o tom, že elektroskútry jsou na provoz současně velmi levné.

Nabíjet lze skútr na veřejných nabíjecích stanicích i doma a v obou případech půjde o výrazně levnější možnost než jakou představuje využívání dopravních prostředků se spalovacími motory.

Elektrická vozidla obecně (a elektrické skútry nejsou žádnou výjimkou) charakterizuje také bezúdržbovost, není zkrátka nutné doplňovat provozní kapaliny a motor bez pohyblivých částí není náchylný k poškození. Ve výčtu výhod by bylo možné pokračovat i nadále, např. bychom mohli zmínit snadné parkování (třeba i doma v předsíni nebo v šatně v práci), líbivý design apod.

Mají elektroskútry nějaké nevýhody?

Na světě není nic dokonalého, a i elektrické skútry mají určité nevýhody, i když je spíše než o nevýhodách na místě mluvit o logických omezeních, která plynou z principu jejich fungování a z jejich designu.Elektroskútrynabízí v porovnání s elektrickými motocykly nebo klasickými skútry se spalovacím motorem nižší maximální rychlost a také kratší dojezd.

Tato omezení ale nejsou pro městský provoz nikterak omezující. Právě naopak: jedná se o logické parametry a jejich navyšování by vzhledem k účelu nedávalo valný smysl. Elektrické skútry jsou zkrátka ideálním dopravním prostředkem do města, jehož výhody může využít prakticky každý. Modelové řady české značky Racceway najdete např. zde.