Elektrické skateboardymůžete vnímat jako velmi moderní dopravní prostředky, které nejsou určené pouze pro náctileté. Velice vám usnadní pohyb po městě. Jejich rychlost může být vyšší než 40 km/hod. Patří tedy mezi nejrychlejší a zároveň nejmenší a nejlehčí dopravní prostředky. Jsou vhodné téměř pro jakoukoli věkovou kategorii.

Rozdíl mezi elektrickým skateboardem či longboardem a klasickým prknem

Liší se především díky přídavnému pohonu a stabilnějším kolům. Díky nim se na prkně udržíte mnohem snadněji. Najdete je např. zde. Nedílnou součást samozřejmě představuje dobíjecí elektromotor. Ten je umístěný pod boardovou deskou. Je dokonale ukrytý a díky tomu nenarušuje jak vzhled prkna, tak i pohyb po něm. Na první pohled si jej dokonce nemusíte ani všimnout.

Jak vybrat vhodný elektrický skateboard?

Pokud se rozhodnete si jej pořídit, nejprve si uvědomte, kde s ním budete jezdit nejčastěji. Menší modely jsou ideální pro jízdu po městě. Budete-li jezdit spíše terénem, pak sáhněte do nabídky delších kousků.

Důležitou roli hraje také výkon motoru, kapacita baterie nebo způsob ovládání. V patrnosti mějte i délku prkna, jak již bylo psáno výše, tvar prkna nebo vlastnosti koleček.

Dálkové ovládání

Díky němu můžete kontrolovat třeba rychlost pohybu nebo spotřebu elektrické energie. Můžete jej používat i během jízdy a díky tomu snadno měníte režimy jízdy, kterých je k dispozici hned několik, nebo třeba regulujete rychlost. Tu přizpůsobujete projížděnému terénu.

Elektrické skateboardy uvádíte do činnosti pomocí tlačítka. Po jeho stisknutí můžete vyrazit na cestu.

Také existuje mobilní aplikace, díky které můžete prkno ovládat. Ta nabízí více funkcí a možnosti nastavování dalších parametrů.

Výkon motoru

Určuje, jakou rychlostí se budete moci pohybovat. Nejmenší výkon představuje 150 W. Častější výkon se však pohybuje v rozmezí 450 – 3 500 W. Čím je výkon vyšší, tím lépe si prkno poradí s terénem. Pokud se však budete pohybovat pouze po městě nebo rovném terénu, vystačíte si s výkonem kolem 1 500 W.

Baterie

Tady hraje důležitou roli její kapacita a samozřejmě dojezd. Elektrická prkna většinou disponují kvalitními bateriemi Li-ion. Jejich kapacita se pohybuje kolem 9 000 Ah. Dojezd prkna se pohybuje v rozmezí 10–30 kilometrů. Je stanoven pro ideální podmínky.

Vliv na něj má jak kvalita jízdy, tak i hmotnost jezdce nebo terén. Nezanedbatelné jsou i povětrnostní vlivy. Baterie má však celkem krátkou dobu dobíjení. Ta se pohybuje kolem tří hodin.

Kolečka

I ta ovlivňují kvalitu jízdy a druh terénu. Mají různou velikost i tvrdost. Universální modely představují měkká kolečka. Dobře se přizpůsobují různým druhům terénu. Vyvíjejí však nižší rychlost. Pro vyšší rychlost jsou vhodná tvrdší kolečka. Jejich nevýhodou je však horší přilnavost a menší stabilita.

K dostání jsou i různé tvary – s ostrými či zaoblenými hranami. První modely mají lepší stabilitu. Zaoblená zase umožňují vyvinout vyšší rychlost.