Kultura pití se v České republice zvedá. Naučili jsme se pít kvalitní alkohol. Umíme si vybrat správné víno, destiláty, možná pořád trochu pokulháváme, pokud jde o sekt a šampaňské. To, že si dáme rádi skleničku dobrého vína nebo destilátu, z nás rozhodně nedělá alkoholiky. Vždyť vychutnat si dobré pití patří ke společenským i gurmánským zážitkům.

Dobré pití z vinotéky

K tomu, že se jako Češi učíme pít kvalitní alkohol, přispělo zejména rozšíření specializovaných obchodních sítí, jakou je VD Vinotéky. Firma pod značkou Víno&Destiláty provozuje v Čechách a na Moravě již více než 80 vinoték. Sortiment tvoří především vína z produkce moravských a českých vinařů, nechybí samozřejmě zahraniční vína prémiových značek a též sekty a šampaňské. Ty doplňují i špičkové destiláty.

TIP: Víno&Destiláty se nesnaží jenom o zásobení naší domácí vinotéky či baru. Nabízí též osvětu, která nám pomáhá umět se zorientovat v obrovském množství produktů na trhu. Vždyť šumivé víno, to není jen naše česká „bohemka“. A navíc i tu si musíme umět správně vybrat. K tomu jsou tady další značky i pravé šampaňské. Aktuálně jsou v nabídce například výjimečné sekty vinařství Dufek a Szigeti.

Je libo červené nebo bílé?

Každý má jiné preference. Současně si různé víno vybíráme podle události, či jídla, ke kterému jej chceme konzumovat. Dnes se už jen stěží najde Čech, který by neznal alespoň základy správné konzumace vína. Například že bílé víno se pije vychlazené, naopak červené víno teplejší. A umíme toho mnohem více.

Kultura pití alkoholu se zvedla, i pokud jde o destiláty

Český „rum“ sice pořád kupujeme, ale je to spíše ingredience do pečení. Objevili jsme kouzlo kvalitních rumů z Karibiku, které se vyrábí z cukrové třtiny. Tradičně však milujeme ovocné destiláty. Pouze už nesháníme samohonku, natož abychom si ji doma načerno pálili, ale i pokud jde o slivovici, saháme po značkové. Zaujaly nás i další destiláty. Jsme dokonce schopni rozlišit whisky skotskou, irskou, kanadskou a americkou. Poznáme kvalitní cognac, brandy i armagnac.