Lužnice je řeka protékající na jihu Čech. Platí za oblíbený cíl českých vodáků. Jak to na řece probíhá a čím se může pyšnit?

Lužnice, krásná, ale opomíjená řeka

Vodáctví je v Čechách oblíbený sport, kterému se hlavně v průběhu léta věnuje i celá řada amatérů. Ti mají vynikající podmínky, sjízdných řek v ČR existuje mnoho. K vodácké klasice, byť v posledních letech nezaslouženě poněkud opomíjené, patří i Lužnice. Ta reprezentuje říční tepnu Třeboňské pánve. Vodou zásobuje mnohé rybníky i celé rybniční soustavy a vzácné mokřady. Tok Lužnice měří 208 km, přičemž pro vodácké účely je využitelných 146 km. Jde o typickou nížinnou řeku, kterou lemují četné jezy. Ty jsou za běžného stavu bez problémů sjízdné, nebezpečné mohou ovšem být za vyššího stavu vody. Proto si dejte pozor, kdy se na vodu vydáváte a na aktuální podmínky se raději předem informujte v půjčovně lodí na Lužnici.

Čím je Lužnice charakteristická?

Při srovnání s dalšími českými řekami má Lužnice velmi malý spád a teče pomalu. Vhodná je tak i pro začátečníky. Začínajícím vodákům s raftem se doporučuje na řeku vstoupit především za vyššího stavu vody. Co se týče nejlepší sjízdnosti, ideální úsek začíná u městečka Suchdol nad Lužnicí a končí až před ústím do Vltavy. Na Lužnici si můžete vychutnat dlouhé oleje, ale i rychlejší vodu, která vás však ani jako začátečníka nepřekvapí.

Proč se vypravit na Lužnici

Za nejhezčí úsek pak bývá pokládána tzv. Stará řeka směrem k rybníku Rožmberk. To je označení desetikilometrové části toku této řeky. Charakteristický je pro ni menší průtok vody z důvodu odebrání části vody. K tomu došlo prostřednictvím tzv. Nové řeky. Tato voda se později do Lužnice prostřednictvím řeky Nežárky vrací. Na jednotlivých úsecích řeky Lužnice se střídá bujná vegetace, zarostlé meandry i peřeje mezi skalnatými kopci. Jedinečné výhledy doplňuje také panorama tvořené starými mlýny a zříceninami hradů. Lužnice tak disponuje jedinečnou poetikou. Pro vodáky je na Lužnici vynikající zázemí. Půjčovna lodí na Lužnici vám nabídne vše potřebné pro sjíždění této jedinečné řeky. Předem se můžete podívat, co je v nabídce a zjistit si online také ceník půjčovny lodí na Lužnici.