Aby náš organismus dobře fungoval, je nezbytné se pravidelně hýbat. Když se tak neděje, mohou se dříve nebo později přihlásit různé zdravotní komplikace. Ty mívají celou řadu podob, často se projevují třeba i jako duševní choroby.

Dnešní moderní člověk je spíše pecivál. Částečně za to může lenost a zhýčkanost současné společnosti, částečně i nutnost pracovat u počítače. Získat však zpátky dobrou kondici není nemožné. Dobrým způsobem, jak toho docílit, je kupříkladu cyklistika.

Pravidelnost je základ

Hodně lidí má pocit, že jim stačí párkrát měsíčně sednout na kolo a mají splněno. Takhle to ovšem nefunguje ani náhodou. Aby mělo tělo z pohybu alespoň nějaký benefit, je potřeba se hýbat pravidelně. Ideální je vykonávat aerobní pohyb každý den po dobu třiceti minut a více.

Kdo však nemá dostatečné množství času, případně teprve začíná a nechce se moc přepínat, může klidně sportovat jen třikrát nebo čtyřikrát týdně. Ovšem pozor, méně již nikoliv!

Kolo je úžasné v tom, že neslouží pouze k posílení imunity, zlepšení kondice a zpevnění svalstva, ale zároveň se jedná o velice efektivní dopravní prostředek, se kterým je možné jezdit na výlety, nákupy či jen tak po městě.

Ideální je se takto každý pracovní den přepravovat do zaměstnání, potažmo do školy. Pak už si člověk nemusí na pohyb vyhrazovat další čas později během dne.

Žádný křáp

Cyklista by měl mít z jízdy radost a zároveň se cítit maximálně komfortně a bezpečně. Proto není dobré používat obstarožní stroje, které mají ty nejlepší roky už dávno za sebou.

Dobré jízdní kolo se pozná podle nízké váhy a dobrého odpružení. Mělo by být vhodné jak na cesty, tak alespoň částečně i do terénu.

Samostatnou kapitolou je pak BMX kolo, které není určené pro běžné ježdění. Jedná se hlavně o nástroj, se kterým lze provádět různé skopičiny na rampě.