Dřevostavby patří mezi velké trendy v oblasti bydlení posledních let a není žádným divem, že si našly již tolik příznivců. Každý, kdo překoná počáteční nedůvěru vůči dřevěné konstrukci pokryté sádrokartonem a OSB deskami, se může těšit z rychlé výstavby domu, výhodné ceny, ekologického bydlení i extrémně nízkých provozních nákladů.

Co je montovaná dřevostavba

Pojem montovaná dřevostavba není oficiálně blíže specifikován, a tak lze jen obecně uvést, že jde o stavbu tvořenou určitými většími celky, které jsou montovány k sobě v místě staveniště. Může jít přitom o celé stěny včetně již zabudovaných oken či dveří, což je varianta nejrychlejší, ale i o menší díly, například jen části stěn, které se montují k dřevěným trámům.

Montovaná dřevostavba versus montovaný dům

Pojmy montovaná dřevostavba a montovaný dům bývají často zaměňovány. Rozdíl mezi nimi ale je, a pokud nechcete nakonec stavět jinou stavbu, než jste si vysnili, dejte pozor na slovíčka. U montovaných dřevostaveb je nosná konstrukce vyrobena ze dřeva nebo materiálů na bázi dřeva, zatímco montované domy jsou tvořeny panely vyráběnými suchou cestou prakticky z jakéhokoliv materiálu. Společným znakem je pouze předvýroba v hale a následná montáž jednotlivých dílů v místě stavby.

Jak probíhá stavba montované dřevostavby

Při využití prefabrikovaných panelů trvá stavba nízkoenergetického domu méně než měsíc. Nejkratší doba, během které můžete i v Česku postavit dřevostavbu na klíč, jsou tři týdny. Samotné výstavbě předchází vždy přípravná fáze, během které se panely na míru požadavkům klienta vyrábějí a připravují, což je taktéž záležitostí několika týdnů. Zde hraje obrovskou roli přesnost, neboť všechny díly musí přesně odpovídat projektové dokumentaci i skutečnosti tak, aby správně pasovaly na vylitou základovou desku. Jakmile jsou jednotlivé díly připraveny, transportují se kamiony na místo stavby a zde podle velikosti vykládány buď ručně, nebo pomocí jeřábu. Předvyrobenou obvodovou konstrukci přitom odborná firma postaví během jedné směny, kdy dům doslova roste před očima. Po obvodových zdech přichází na řadu střecha a postupně celý exteriér i interiér domu.