V otázce samostatného bydlení má každý z nás dvě možnosti: koupi, nebo pronájem. Pokud patříte mezi ty, kteří hledají spíše dočasné řešení a nechtějí se příliš vázat, pak je pro vás pronájem ideální. Nepotřebujete vysoký vstupní kapitál ani se nemusíte upisovat na desetiletí bance a nemusí vás děsit ani myšlenka, že si budete chtít za pár let pořídit třeba byt větší nebo v úplně jiném městě.

S realitkou, nebo bez

Pokud máte zájem o pronájem, můžete hledat buď pomocí realitní kanceláře, nebo bez ní. Obě varianty přitom mají své výhody i nevýhody. Při hledání mimo nabídky realitních kanceláří jednoznačně ušetříte finance za provizi pro makléře. Navíc budete v kontaktu přímo s majitelem, tudíž nebude těžké vyjednávat o ceně nebo se ptát na nejrůznější informace týkající se nemovitosti. Na druhou stranu se ale můžete stát obětí nejrůznějších podvodů, které vás v důsledku vyjdou mnohem dráž než několikatisícová provize.

Pokud naopak budete hledání pronájmu směřovat do nabídky realitek, můžete počítat se smluvním (a tedy oboustranně vymahatelným) podložením veškerých dohod. Práci právníka i makléře ale pochopitelně zaplatíte, a to formou provize. K dispozici pro vaše dotazy bude navíc většinou pouze prostředník, tedy makléř, nikoliv samotný majitel. V případě vyjednávání podmínek nebo dotazů je tak celý proces logicky zdlouhavější.

Kde hledat pronájem

Největší databázi nabídek pronájmu bytu najdete na internetu, případně v některých z inzertních novin. I zde přitom platí, že máte k dispozici jak média zaměřená na inzerci realitních kanceláří, tak i média s inzercí soukromou. Běžná je pak samozřejmě i kombinace obojího.

Bez ohledu na to, zda hledáte pronájem v Praze, Brně nebo jen nějaké malinké obci kdekoliv v republice, na své si přijdete na celostátních inzertních portálech. Výlučně pro pronájmy nabízené a poptávané bez služeb realitní kanceláře je k dispozici web bezrealitky.cz či majitel-bytu.cz.

Kombinací obojího, tedy nabídek realitek i soukromých osob, jsou weby jako byty.i-pronajem.cz, byty.hyperinzerce.cz, reality-idnes.cz či annonce.cz, kde jsou k dispozici tisíce nabídek pronájmů napříč republikou.

Třetí variantou jsou pak weby realitních kanceláří, které prezentují vždy nabídku dané společnosti. Příkladem je třeba rksting.cz, remax-czech.cz, mmreality.cz a stovky dalších. Některé kanceláře přitom nabízejí služby celorepublikově, jiné jsou pouze regionální.

Kde nabízet pronájem

Pokud náhodou stojíte v opačné pozici, a rádi byste tedy pronajali svou nemovitost, najdete řešení na stejném místě jako v případě zájemců o pronájem. Inzertní weby sdružují jak nájemce, tak podnájemníky a nejinak je tomu i u realitních kanceláří. Podle potřeb a zájmů tedy zvolte jednu z variant. Pokud však patříte mezi neznalé oboru, raději neriskujte a spolehněte se na profesionály z realitní branže.