Zdá se vám, že účet za energie stále roste? Možná to není jen zdání. Příčin může být mnoho. Uvědomujete si například, kolik zařízení v dnešní době potřebuje ke své funkčnosti elektřinu? Spočítejte si, kolik jich máte v obývacím pokoji nebo kuchyni. Dnes máme desítky moderních přístrojů a všechny musí být zapojené do elektřiny, případě je aspoň pravidelně dobíjíte. Přesto existují způsoby, jak za energie ušetřit.

Některé způsoby, jak ušetřit za elektřinu, jsou levné, jiné vyžadují počáteční investici. Ve finále se ovšem všechny vyplatí.

Pořiďte si tepelné čerpadlo

Významně můžete ušetřit, pokud svou domácnost modernizujete. Současné technologie vytápění a ohřevu vody jsou daleko účinnější než ty někdejší. Velmi populární jsou v poslední době například tepelná čerpadla. Jejich princip je sice známý již 150 let, ale od té doby se mnohé změnilo a dnešní čerpadla dosahují lepší účinnosti. Počáteční investici se sice nevyhnete, nicméně díky využití kotlíkové dotace ji můžete minimalizovat. Získat lze 75 000 Kč – 127 500 Kč, žádost je potřeba podat do 29. 6. 2018.

TIP: Tepelná čerpadla nabízí dlouhodobě nejlevnější náklady na teplo.

Začněte využívat sluneční energii

Sluneční paprsky jsou v našich podmínkách nejlepším obnovitelným zdrojem, který můžete využít. Solární systémy pro ohřev vody a přitápění i fotovoltaické elektrárny lze instalovat jak do novostaveb, tak starších domů. Nejdříve se ovšem poraďte s odborníky. Pomohou vám například analyzovat, na kterou stranu střechy je dobré umístit panely.

Prostě snižte spotřebu

Neprozrazujeme vám nic nového? Jakkoliv se může zdát, že jde o naivní doporučení, funguje. Naučte se zhasínat, když odcházíte z místnosti, nenechávejte spotřebiče stále zapojené v zásuvce, topte efektivněji.

Pokud se vám zdá, že snížení spotřeby ve vašem případě nepřipadá v úvahu, pusťte se do něčeho velkolepějšího. Mrkněte se na webové stránky projektu Energie pro lidi a informujte se, jak byste mohli získávat levnější energii právě vy. Domluvte se s odborníky a nebojte se u vás doma něco změnit. Počáteční investice se vám velmi rychle vrátí.