Počasí a předpovědi

Počasí je jedním z faktorů, které zkrátka neovlivníte. Co ale určitě můžete, je se na něj připravit. Při správné výbavě vám pak ani liják nebo nízké teploty radost ze zážitků nezkazí. Zjistit, jaké počasí bude, je přitom nanejvýš snadné. Předpověď počasí najdete bez potíží online, a to navíc nejen pro jednotlivé regiony, ale i přímo pro konkrétní obce. Pro krátkodobou předpověď můžete pak nahlédnout dokonce i do hodinové předpovědi a sledovat detailní vývoj počasí v daném dni.

Dlouhodobá versus krátkodobá předpověď

Pokud jedete na dovolenou, nejraději byste logicky znali počasí na čtrnáct dní dopředu. To je samozřejmě možné, ovšem počítejte s tím, že dlouhodobé předpovědi jsou vždy pouze orientační a jejich spolehlivost je spíše menšího rozsahu. Naopak nejspolehlivější jsou předpovědi na daný a následující den, maximálně pak na tři dny dopředu.

Dlouhodobé i krátkodobé předpovědi pro Českou republiku najdete na českých portálech medard-online.cz, windguru.cz či idnes.cz a v neposlední řadě i na stránkách samotného Českého hydrometeorologického ústavu.

Spolehlivé aktuální předpovědi počasí pro celý svět pak najdete například na webu hra  nebo meteoskop počasí, který přináší předpovědi teplot, srážek a větru v šestihodinových denních blocích na tři dny dopředu. Předpověď na nejbližších osmačtyřicet hodin si pak můžete zobrazit i v intervalech tříhodinových, kde opět zjistíte teplotu, srážky i sílu a směr větru, a to jak v tabulce, tak i grafu. Předpověď se přitom zdaleka netýká jen velkoměst, ale i drobných obcí napříč všemi státy světa. Praktické je také vyhledávání přímo na mapě, kde si můžete kliknout na libovolné místo a zjistit pro něj předpověď, aniž byste znali název obce či lokality.

Hodinová předpověď

aktualni-pocasiLehce nadstandardní možností je sledování předpovědi počasí na jednotlivé hodiny, což se vám může hodit při rozhodování, zda večer pořádat garden party, nebo zda si s sebou brát na odpolední procházku svetr či dokonce deštník.

Například na windguru.cz najdete více než stovku českých lokalit, u kterých si můžete v hodinové předpovědi zobrazit předpověď teplot, větru, oblačnosti i srážek. Informace ohledně hodinové teploty a srážek na celých pět dní dopředu pak najdete na medard-online.cz, kde si můžete najít počasí pro každou větší obec.

Český hydrometeorologický ústav

Hledáte-li předpověď pro Českou republiku a zajímají vás i některé specifické parametry, vsaďte na web Českého hydrometeorologického ústavu, který nabízí například také biometeorologickou předpověď, předpověď aktivity klíšťat nebo třeba předpověď pro surfaře.