Technologie se neustále zdokonalují, a to i v natolik specifické oblasti, jako je vytápění. Pokud přemýšlíte nad ekonomickým druhem paliva, rozhodně vás zaujmou pelety. Topení s nimi je pohodlné stejně jako elektřinou a plynem, ovšem mnohem levnější. V následujících řádcích vám o peletách prozradíme více zajímavých informací.

Přestože jsou pelety lokální surovinou, spotřebuje se v našich končinách pouze třetina produkce, tedy zhruba 50 tisíc tun. Předpokládá se však, že v nadcházejících letech se spotřeba zvýší, protože automatické kotle na pelety si pořizuje stále více lidí.

Co jsou pelety?

Pelety se svým složením patří mezi obnovitelné zdroje energie. Jsou ekologické, a tím pádem šetrné k životnímu prostředí. Vyznačují se vysokou výhřevností, která se však odvíjí od kvality pelet. Záleží na příměsích obsažených v peletách. Častou příměsí bývá právě kůra ze zpracovaných kulatin. Piliny, z nichž jsou pelety vyráběné, se suší při teplotě 120 °C na vlhkost 10 až 15 %. Poté se ve speciálním lisu proměňují na válečky o průměru 6 milimetrů.

Pelety se vyrábí zejména ze smrkového dřeva. Jsou charakteristické nízkým obsahem vody a popela. Sehnat se dají za vskutku přijatelné ceny. Záleží pochopitelně na tom, jakou kvalitu zvolíte. Cena začíná na 5 720 korunách za 825 kilogramů.

Zájem o pelety zvýšily také kotlíkové dotace. Znamená to tedy, že můžete za výměnu kotle za ekologičtější variantu získat peníze zpět.

Kdo pelety nabízí?

Jestliže jste si koupili automatický kotel na pelety, ještě vám zbývá najít vhodného dodavatele. V této oblasti působí společnost OPTIMTOP, která zajišťuje dopravu po celé České republice zdarma, a to už od jedné palety. Sortiment uvedené firmy je pestrý. Vedle pelet v něm najdete také suché palivové dřevo, brikety, uhlí a další druhy topiva.