Zabezpečit své děti se snaží většina rodičů. Přenechat jim nějakou tu nemovitost, nebo alespoň slušnější hotovost. Otázkou však je, jak ji uspořit, aby časem neztratila svou hodnotu. Odpověď je přitom jasná. Úspory vám ochrání investiční zlato. Před inflací tedy určitě.
To, že zlato je efektivní nástroj pro boj s inflací, ví snad každý, kdo se trošku orientuje na finančních trzích. Zlato si v dlouhodobém horizontu uchovává svou stálou hodnotu. A nejenom to. Jeho koupě je také oproštěna od daně z přidané hodnotě ve výši 21 procent. To v závislosti na výši investici nemusí být málo. I to je důvod, proč má zlato navrch. Nad nemovitostmi, cennými papíry, uměleckými artefakty stejně jako dalšími drahými kovy.

Investiční zlaté slitky

A jaká forma zlata je pro investování nejlepší? Na výběr máte investiční slitky, mince a dukáty. Plánujete-li vyšší investici, vhodné pro vás budou švýcarské zlaté slitky značky Argor Heraeus (nezaměňujte s německou rafinérií Heraeus). Jejich světová proslulost a hlavně nízká cena při srovnání s jinými švýcarskými nebo německými slitky z nich mezi investory činí jasného favorita. České alternativy oblíbených zlatých cihliček bohužel neexistují. Žádná česká mincovna totiž zlato ve formě slitků nevyrábí.

Investiční zlaté mince

Sháníte-li investiční zlato v diskrétnější podobě, zřejmě upřednostníte zlaté mince Wiener Philharmoniker. V dobrých e-shopech jsou dokonce k sehnání zcela nové mince z roku 2021. Krásné, nedotčené a neoznačené sériovým číslem, které si můžete koupit za cenu zlata stejně jako výše zmíněné zlaté slitky.

Svatováclavské dukáty

Rádi byste mince se sběratelskou hodnotou? V tom případě pro vás budou ideální Svatováclavské dukáty. Vydávané v tradiční velikosti a ryzosti, kterou ustanovil před mnoha sty lety český panovník a římský císař Karel IV. Tehdy se dukáty razily ze zlata těženého na našem území v Jílovém u Prahy.

Rekordní zájem o investiční zlato

Zájem o investiční zlato se během posledního roku razantně zvýšil. Rekordní zájem nových klientů zaznamenal i nejznámější český e-shop se zlatem www.zlate-mince.cz, který je přitom v provozu již od roku 2003. „Nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořící programy do zlata. Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky váhy 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého,“ řekl zakladatel e-shopu Pavel Trtík.

Zlato versus stříbro

„Dříve bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě,“ vysvětlil dodal expert na investiční zlato. A zároveň dodal, že naopak poklesla poptávka po investičním stříbru. Stříbro ve formě investičních mincí (bullions) nebo slitků má vůči zlatu zásadní nevýhodu. Jeho cenu navyšuje již zmíněné DPH. Není se čemu divit, že střadatelé stojící před volbou zlato, nebo stříbro, jednoznačně volí zlato.

České zlato levnější než to slovenské

Podobná situace jako u nás je i na Slovensku. Tamní investoři investiční zlato s oblibou nakupují právě u nás. Na českém trhu je nákup investičního zlata vychází často velmi výrazně levněji než u domácích firem. Odlišností slovenského trhu je však trvalý zájem o nákup zlatých cihliček ve váze jedné unce (1 Oz) a vyšší. „Většina slovenských investorů je situována u západní hranice země a proto s povděkem oceňují, že máme prodejnu i na Moravě ve Vsetíně, který má z jejich pohledu vynikající dopravní dostupnost. Jsou konzervativní a nákup nebo výkup zlata rádi realizují osobně,“ dodává na závěr Kamila Bantová ze společnosti Zlate-mince.cz.