Zimy v Česku se obvykle neobejdou bez sněhu. Bohužel jeho odhazování dovede pokazit nejedno jinak příjemné ráno. Zejména pokud máte odhazovat několik set metrů příjezdové cesty lopatou na sníh. Pro tyto případy ale existuje daleko jednodušší řešení – radlice na sníh, frézy nebo i šikovná hrabla, se kterými může být i odhrnování závějí zábavou.
Sněhová radlice pro malotraktor
Pokud jste si mysleli, že sněhová radlice je vhodný doplněk jen pro majitele traktorů, pak budete překvapeni. Radlici lze využít i v kombinaci s drobným zahradním traktůrkem, kterým v létě sekáte zahradu. Pro soukromé potřeby je toto řešení obvykle plně dostačující. Radlice se záběrem jeden metr vás vyjde na zhruba pět tisíc, ale času i energie s ní ušetříte víc než dost. Pokročilejší radlice umožňují navíc i změnu úhlu natočení, čímž můžete odhrnování sněhu dotáhnout k dokonalosti přímo pro dané podmínky.

Hrablo na sníh

Pokud hledáte naopak finančně nejméně náročné řešení, vyzkoušejte hrablo na sníh s některým z doplňků, které zajišťují poměrně slibnou efektivitu. Například šneková hřídel nebo kolečka odhrnování sněhu mnohonásobně usnadní i zpříjemní. Při výběru však neopomíjejte ergonomii ani kvalitu materiálu hrabla. V opačném případě vám totiž hrablo nemusí vydržet ani do konce zimní sezony. Vyhýbejte se především měkkému hliníku a tenkým plastům.

Sněhová fréza

Kompromisem výše uvedených možností je sněhová fréza, která může být elektrická nebo benzinová, a na odklízení sněhu z chodníku je přímo stvořená. A to dokonce i v případech, kdy se sníh proměnil ve zledovatělou hutnou vrstvu. Oproti hrablu je práce s frézou zhruba dvacetkrát rychlejší a méně náročná, takže ji zvládají i ženy. Trh přitom nabízí jak frézy s kolečky, tak i modely s pásy.