Ztrácíte přehled o tom, kolik a kde jste si půjčili a věřitelé vás dohánějí? Je na čase uvést vaše finance do pořádku a udělat si přehled o pravidelných platbách a výdajích. Při té příležitosti se vám možná podaří získat i výhodnější podmínky pro váš úvěr a snížit si neúnosné měsíční splátky o poměrně velkou část. Jdete do toho?

Jaké půjčky můžete konsolidovat?

Kromě běžných spotřebitelských úvěrů se konsolidace samozřejmě týká také hypoték a většiny typů bankovních i nebankovních půjček. Sloučit do jediného úvěru tedy můžete společně s hypotékou také kreditní karty, kontokorenty, nebankovní spotřebitelské úvěry a další. Získáte s tím nový úvěr s úplně novými a většinou výhodnějšími podmínkami, nižší úrokovou sazbu a především přehled nad tím kam a kolik každý měsíc platíte. Dostanete-li se poté do finančních potíží, budete je řešit pouze s jedním věřitelem, nebudete tedy nuceni vysvětlovat na několika místech, proč nemůžete aktuální měsíc zaplatit splátky.

Konsolidaci půjček můžete rovnou spojit s jejich refinancováním

Refinancovat, tedy přejít k jinému poskytovateli půjčky, má smysl především u dlouhodobých úvěrů na vyšší částky. Primárně se týká hypoték. To ale neznamená, že nemůžete refinancovat krátkodobé půjčky.Použít jej ale můžete také u leasingů či spotřebitelských úvěrů většího rozsahu. V rámci konsolidace lze rovnou zařídit i refinancování půjček, tedy dojednat si nižší úrokovou sazbu a výhodnější podmínky vedení úvěru. To nejhorší, co můžete udělat, v případě, že nezvládáte dostát svým závazkům, je stáhnout se do ulity a přestat spolupracovat. Díky neaktivitě se zbytečně připravujete o peníze a platíte díky ní více, než je nutné.

O sloučení půjček můžete požádat i přes internet

Celá řada bankovních i nebankovních institucí nabízí možnost půjčky bez registru. Vyplňte internetový dotazník a řiďte se pokyny o zaslání dokumentů, které od vás nový poskytovatel půjčky bude požadovat. Na porovnání jednotlivých nabídek můžete dokonce využít i celou řadu srovnávačů online půjček a vybrat si v závislosti na výši svých závazků to nejvýhodnější řešení právě pro vaši situaci. Díky konsolidaci půjček si můžete snížit měsíční úročení, budete moci upravit také výši pravidelných splátek a dobu splácení tak, aby co nejlépe korespondovala s vašimi aktuálními podmínkami. Součástí konsolidace je samozřejmě také možnost půjčit si další finanční prostředky. Většina bankovních i nebankovních poskytovatelů půjček totiž vyjde raději vstříc žadatelům, kteří sice nemají dostatek prostředků, ale projeví snahu svoji situaci řešit a nechtějí nic zametat pod koberec.

Kdy má smysl začít uvažovat o konsolidaci nebo refinancování vašich půjček?

Jestliže jste nalezli výhodnější nabídku s nižším RPSN, než kolik vám poskytuje váš současný věřitel, není co řešit. Začněte jednat o přestupu. Dejte si ale pozor, zejména v případě hypoték je přechod jinam spojen s nutností zaplatit některé typy poplatků nebo pokut. Například refinancování hypotéky před ukončením fixačního období se vyloženě nevyplatí, počkejte si na vhodnou dobu. Jakmile nastane, můžete ale už mít připravenu smlouvu s jinou institucí. I v tomto případě platí, že aktivita přináší peníze. Zajímejte se tedy včas o podmínky úvěru u vaší finanční instituce a hledejte i další možnosti, jak ušetřit.