Kvalitní monitor představuje nezbytného pomocníka při práci. Proč a v čem vám pomůže zařízení repasované?

Proč je důležité mít kvalitní monitor pro práci

Mít kvalitní monitor neznamená pouze moci si vychutnat například atraktivní filmové novinky. Velmi důležitý je tento prvek také při práci. Tou denně trávíme několik hodin.

Podle odborníků si nemůžeme vytrvalým hleděním do obrazovky oči poškodit. Dokonce ani když na ni hledíte zblízka, zrak si nezkazíte, jak tvrdily naše babičky. Oční vada vám tedy sice nehrozí, rychlá únava ale při vytrvalém sledování nastat může.

Kromě bolesti a pálení očí nás může nepěkně potrápit i řezání víček, rozmazané vidění a bolesti hlavy. Eliminovat tyto problémy lze výběrem dostatečně dimenzovaného monitoru, který je vhodný na práci. Co to znamená?

Jaké parametry musí splnit dobrý monitor

Prioritními parametry by pro nás v obecném měřítku měly být hlavně velikost a rozlišení monitoru. Pro práci je ideální 24palcový monitor s rozlišením 1080p, případně 27palcová verze s rozlišením 1440p.

Zřejmě dnes také sáhnete po technologii LCD. Tato kategorie má výhodu v tom, že monitory jsou tenké, lehké, a tak výrazně neblikají. Což je právě vlastnost, která, pokud se jí vystavíte dlouhodobě, může zvyšovat únavu očí.

Zřejmě nejčastěji pak budeme v obchodech volit jednu konkrétní odnož LCD v podobě IPS panelu. Její výhodou ve srovnání s ostatními typy LCD panelů je hlavně kvalitnější zobrazení barev a širší pozorovací úhly.

Z dalších faktorů se rozhodně vyplatí zohlednit při nákupu jas, tedy maximální svítivost udávanou v kandelách na metr čtvereční. Většina monitorů nabídne hodnotu 250 cd/m2, výjimečné nejsou ale ani ty vyšší, tedy 300, 350 nebo 400 cd/m2. Smysl má klást na tento aspekt důraz především při práci venku, pokud často cestujete.

Co se týče kontrastu, pro kancelářské použití je dostačující běžně udávaná hodnota 1000:1. HDR je pak jakýmsi technologickým posunem kontrastu, přičemž obvykle se setkáte s HDR10.

Důležitými vlastnostmi jsou i obnovovací frekvence a odezva. První zmíněná určuje, zjednodušeně řečeno, počet snímků, které zařízení vykreslí za sekundu. Stěžejní je tento údaj především pro hráče, běžný uživatel si vystačí s cca 60 Hz.

Odezva určuje časový úsek, za který pixel změní na základě daného signálu. Při kancelářské práci to také není vyloženě nejdůležitější a stačí i 8 ms.

Jak na koupi monitoru ušetřit

Výběr kvalitního monitoru tak jednoznačně nelze podcenit. A samozřejmě je nutné si uvědomit, že v případě pořízení nového zařízení si zájemce za kvalitu adekvátně připlatí. Řešením mohou být repasované monitory.

Repasovaná zařízení se někdy též nazývají jednoduše repasy. Jedná se o použitou techniku, která většinou pochází z firem. Zde dochází k pravidelné obměně veškerého vybavení. Jednotlivá zařízení jsou tak stále funkční a patrno je nejvýše kosmetické opotřebení. Zároveň se jedná o vyšší modelové řady, u nichž má repasování smysl.

Výkupu se pak věnují další specializované společnosti např. Eurotech.cz, které takové monitory i jiná zařízení servisují. Zákazník tak dostává zboží, která prošlo náročným testováním. Zaručena je tak navíc dlouhá životnost, která se zároveň opírá i o záruku v délce 12 měsíců.

Zároveň jsou repasované monitory znatelně levnější než nové výrobky. Úspora může činit až několik desítek procent.