Stěhování může být z velké části bezpochyby příjemnou záležitostí. Čeká vás nový byt či dům, noví sousedé, nové prostředí, možná větší prostor nebo třeba jednodušší cestování do práce. Na druhou stranu, balení stovek kusů nádobí, tun oblečení a v neposlední řadě přesun masivního nábytku nepatří mezi nijak oddychové záležitosti. A to nemluvíme o přechodném období, kdy je část věcí sbalena a část vybalena, vy nemůžete nic najít a postrádáte obvyklý komfort. Přitom stačí dodržet pár nevinných zásad a stěhování bude třeba i zábavou.

Nepodceňujte balení

Pokud nechcete během stěhování přijít o cenné křehké kousky, ani by vás nepotěšily škrábance na oblíbeném stolku, nepodceňte fázi příprav a balení. Zatímco oblečení nebo třeba lůžkoviny bez potíží zvládnou plastové pytle, ostatní věci raději dávejte do krabic, přepravek nebo bedýnek.

Obalový i skladovací materiál seženete například na internetu, a to jak k prodeji, tak dokonce i k pronájmu. Posloužit ale můžou třeba i krabice či bedýnky od zeleniny dostupné zdarma v každém větším supermarketu. Důležité je ale krabice nepřetěžovat a vyvažovat.

Krabice s křehkými věcmi, jako je nádobí či elektronika, samozřejmě patřičně označte. Obecně je pak vhodné veškeré krabice popsat, přinejmenším názvem místnosti, kam její obsah patří. Usnadníte si tak práci s následným roznášením. Ideální je ale vypsat přímo konkrétní obsah na bok krabice tak, abyste měli perfektní přehled dokonce i při vyskládávání krabic na sebe. Pak už stěhování nemůže být jednodušší.

Balení přitom vždy začínejte od nejméně používaných věcí již několik dní dopředu ‒ tak abyste vše s přehledem stihli a nebyli pod tlakem.

Sbalte se jako na dovolenou

kufryPokud máte věcí na stěhování více, pravděpodobně nestihnete sbalit vše v jediný den. Aby se vám ale nestalo, že již tři dny před stěhováním nemáte k dispozici čisté ponožky, zubní pastu nebo jinou potřebnou věc, ještě než začnete balit věci ke stěhování, sbalte si jeden kufr s věcmi, jako byste jeli na dovolenou. Ten se vám bude hodit jak v posledních dnech v původním bydlišti, tak i v prvních dnech na nové adrese. Díky týdenní výbavě v kufru budete mít vše nezbytně nutné na jednom místě a dostupné, takže míra nepohodlí bude minimální. Do kufru nezapomeňte zabalit kromě oblečení i hygienické potřeby a také vše, co potřebujete do práce – pokud neplánujete v době stěhování volno.

Požádejte o pomoc

Jakkoliv vám stěhování přijde jako nenáročná záležitost, dlouhé hodiny balení, nošení a vybalování věcí vás unaví, nemluvě pak o náročném přesunu většího nábytku. Neváhejte proto požádat přátele nebo i specializovanou stěhovací firmu. Zatímco pár silných chlapů si s nábytkem z bytu 3+1 poradí během dvou hodin, pro dva netrénované muže to může být znechucující zážitek trvající pomalu celý den.