Ať už vyrážíte na hory za turistikou, nebo zimními sporty jako je lyžování na horách, při dlouhodobějším pobytu se neobejdete bez ubytování. Klasickou volbou pro tyto případy jsou horské chaty, ty však nemusí být zdaleka nejvhodnější, natož nejlevnější variantou. Skvělé ubytování totiž můžete najít i v soukromí, a to u některého ze stovek českých i slovenských poskytovatelů.

chata-v-horachHorské chaty, hotely a penziony

Pokud sháníte ubytování v klasické horské chatě či hotýlku v Česku, bohatou inspiraci najdete v internetových katalozích. A to dokonce i v případech, kdy vlastně vůbec nevíte, na které z českých hor byste se rádi vydali. Například web hory.cz nabízí přehledný seznam hlavních českých horských lokalit i seznam ubytovacích zařízení s fotografiemi, cenami a popisem týkajícím se vybavení i vyžití v okolí. Právě popis vás přitom může inspirovat nebo dokonce přímo rozhodnout. Podobně jsou na tom pak i weby ceskehory.cz, kde můžete vyhledávat zábavnou formou pomocí kurzoru na mapě Česka, nasehory.cz, kde se navíc k nabídce přidávají i slovenské lokality, nebo třeba ceskazima.cz.

Chaty a chalupy k pronájmu

Zajímavou alternativou ke komerčnímu ubytování je ubytování v soukromí na horách, tedy u soukromých poskytovatelů noclehu v chatách i chalupách ve všech koutech republiky. Díky online katalogům si v nabídkách soukromých inzerentů můžete vybírat podle lokality, ceny i vybavení, což vám umožní najít daleko levnější bydlení, ovšem stále zcela vyhovující vašim potřebám. Hledat ideální zařízení můžete například na webu e-chalupy.cz nebo chatyachalupy.cz, kde navíc najdete nabídku i ze sousedního Slovenska.

České a slovenské horské lokality

Pokud jde o nabídku horských lokalit, Česko nabízí na severu Český ráj, Jizerské hory, Lužické hory, Krkonoše, Orlické hory a Jeseníky, na západní hranici Západočeské lázně, Krušné hory, Chodsko a Český les, na jihu Šumavu a Českomoravskou vrchovinu a nakonec na východě Hostýnské vrchy a především Beskydy. Na Slovensku máte zase na výběr na západě z Beskyd a Malých i Bílých Karpat, ve středním Slovensku najdete Strážovské a Súlovské vrchy, Malou i Velkou Fatru a Nízké Tatry, na severu pak Oravu, Liptov a Vysoké Tatry. Na jihu se rozprostírá Podunajská pahorkatina a nakonec na východě Bukovské vrchy a Ondavská vrchovina.