S obdobím vánočních svátků je neodmyslitelně spjata i celá řada tradic, zvyků a událostí. Jednou z nich jsou i vánoční trhy, které se konají po celém světě a za kterými do řady velkoměst lidé neváhají cestovat stovky kilometrů. Vyhlášené vánoční trhy totiž lákají neopakovatelnou pohádkovou atmosférou plnou vánoční výzdoby i pochoutek, zasněžených stánků pod širým nebem, stejně jako nabídkou nejrozličnějšího zboží, kterým můžete potěšit své blízké pod stromečkem. Tradičně startují vánoční trhy začátkem prosince a trvají až do konce roku.

Vánoční trhy Praha

Tradičními a nejvíce navštěvovanými místy konání vánočních trhů v Praze jsou Václavské a Staroměstské náměstí. Na obou místech letos trhy odstartují 28. listopadu 2015 a skončí na Nový rok. Těšit se zde přitom můžete na desítky stánků s dárky, dekoracemi i občerstvením. Chybět nebude ani tradiční vánoční strom, který se bude rozsvěcet na Staroměstském náměstí 28. listopadu v 17 hodin. Ve vybrané dny bude navíc připraven i doprovodný program.

Další vánoční trhy v Praze pak najdete také na náměstí Republiky, a to od 25. listopadu do Štědrého dne, případně na Výstavišti Praha, kde proběhnou prodejní trhy o víkendu od 4. do 6. prosince.

Vánoční trhy Brno

Jihomoravané před Vánocemi hojně míří do Brna, a to na oblíbené brněnské vánoční trhy. Tradiční trhy i letos nabízí městská část Brno-střed, a to na zrekonstruovaném prostoru Zelného trhu. Trhy proběhnou od 27. listopadu do 23. prosince a kromě stovky stánků nabídnou i hudební, taneční a dětská vystoupení.

Velkolepé trhy s téměř pěti stovkami stánků pak nabídnou vánoční trhy na Výstavišti Brno, a to v termínu od 4. do 13. prosince. Ani zde nebude kromě samotné možnosti nákupu chybět bohatý doprovodný program se třemi desítkami koncertů, řemeslnickým jarmarkem či prodejem výrobků z chráněných dílen.

Vánoční trhy Olomouc a Ostrava

trhy_na_vanoceVe východní části republiky můžete na vánoční trhy zavítat na olomoucké Horní náměstí, a to od 23. listopadu do 24. prosince 2015. K dostání bude tradiční zboží, jako jsou vánoční ozdoby i dárky, stejně jako vánoční punč, svařák nebo cukroví. Ze zábavy nebude chybět bohatý kulturní program, betlém, zábava pro děti, a dokonce ani kluziště, které bude zprovozněno na Dolním náměstí.

V Ostravě můžete od 27. listopadu do 23. prosince zamířit na Masarykovo náměstí, kde klasicky najdete vánoční trhy pod širým nebem plné stánků s výrobky i kulturním programem. V ČEZ Aréně pak 23. ročník vánočních trhů proběhne v termínu od 16. do 21. prosince 2015.

Vánoční trhy v Německu

Pokud byste se na vánoční trhy rádi vydali za hranice, nabízí se například Německo, kde se konají tradiční velkolepé vánoční trhy především v Drážďanech. Zdejší trhy mají tradici dosahující téměř šesti set let, a proto jsou opravdovou pohádkou pro všechny milovníky Vánoc. V roce 2015 odstartují vánoční trhy v Drážďanech 26. listopadu a v celém městě budou probíhat na dvacítce různých míst. Kromě nepřeberné nabídky výrobků a dobrot navíc drážďanské trhy nabízejí příležitost k romantickým procházkám ve světle obří krušnohorské pyramidy, možnost návštěvy výstav, vánočních koncertů nebo i ledové dráhy.

Vánoční trhy v Rakousku

Nádherné vánoční trhy připravují ale také naši sousedé na jižní hranici, a to například na vídeňském Štěpánském náměstí (Stephansplatz), před zámkem Schönbrunn či zámkem Belvedere nebo na vídeňském Radničním náměstí, kde budou trhy probíhat od 13. listopadu do 26. prosince. V celé Vídni ale najdete během prosince více než desítku dalších míst a akcí, které můžete v souvislosti s adventem navštívit.