Vína se rozdělují hned podle několika kritérií, přičemž jedním z nich je množství zbytkového nezkvašeného cukru. Vína jsou tedy suchá, polosuchá, sladká a polosladká. Právě podle těchto termínů se dokážete alespoň zorientovat v základní chuti. Stejně tak se jednotlivé druhy podávají k jiným pokrmům.

Zbytkový nezkvašený cukr není totéž jako cukernatost, tak byste si neměli tyto dva pojmy plést. Cukernatost informuje o tom, kolik cukru je ve šťávě z vinných hroznů. Zatímco zbytkový cukr je ten, jenž zůstal ve vínu po dokončení výrobního procesu. Ovlivňuje výslednou chuť vína, přičemž obecně platí, že čím je vyšší podíl zbytkového nezkvašeného cukru, tím je samotné víno sladší.

Suché víno

První skupinu tedy tvoří suchá vína obsahující nejmenší množství zbytkového nezkvašeného cukru. O suché víno jde v okamžiku, kdy jsou maximálně 4 gramy zbytkového cukru na 1 litr vína.

Polosuché víno

Druhou možností jsou polosuchá vína, u nichž nesmí přesáhnout množství zbytkového cukru 12 gramů na 1 litr vína. Dávejte si pozor, protože polosuché víno neznamená to samé jako polosladké.

Polosladké víno

Laici velice často zaměňují polosladká vína za polosuchá, přitom rozdíl je poměrně velký. U polosladkého vína je na 1 litr až 45 gramů zbytkového cukru. Polosladké, ať už červené, nebo bílé víno, preferují zejména ženy.

Sladké víno

Mezi sladká vína se řadí bílé, růžové a červené víno, které má na 1 litr více než 45 gramů zbytkového cukru.

Jak kombinovat vína s pokrmy?

Samozřejmě je rozdíl, jestli si dáte šumivé víno, sladké bílé víno či suché červené víno. K jednotlivým variantám se podávají různé pokrmy. Sladká vína jsou ideální ke sladkým jídlům, třeba dezertům. K sýrům se zase hodí bílé víno. Červené si vychutnáte u steaku.

Ať už si chcete koupit šampaňské, nebo sekty a další druhy vín, podívejte se do e-shopu vinoadestilaty.cz, kde najdete pestrou škálu druhů.