Vlastní internetový obchod je způsobem, jak realizovat svůj nápad, postavit se na vlastní nohy a získat svobodu prostřednictvím samostatného podnikání. Která technická řešení jsou v takovém případě možná a jaké mají výhody?

E-shop naprogramovaný na míru

E-shop na míru je řešením komplexním, dostatečně variabilním a také finančně nejnáročnějším. Částka se ve výsledku může vyšplhat i na stovky tisíc korun. Současně musíte počítat s tím, že bude nutné vybírat spolehlivého dodavatele.

A od zadání požadavku k předání hotového projektu uplyne dále poměrně mnoho času, trvat to může i několik měsíců, než dojde k odladění veškerých detailů.

Komplikovanou částí bývá zejména vývoj vyhovující administrace e-shopu, kam se budou přidávat jednotlivé položky s odlišnými parametry. Pokud tak neplánujete velký e-shop s mnoha stovkami kusů zboží, který se v čase začne bouřlivě rozvíjet a bude potřeba do něj implementovat ještě další funkce, je pro vás takovýto koncept zbytečně náročný.

Znatelnou výhodou je vizuální stránka takovéhoto provedení. Bude zcela jedinečná, na první pohled pro zákazníky rozpoznatelná, tudíž zapamatovatelná. Vyniknete tak před svou konkurencí. Pokud si děláte ambice vyrovnat se nejsilnějším hráčům na trhu, jedinečnost bude vaší zásadní zbraní.

Pronájem e-shopu

Pronájem e-shopu představuje alternativu, kterou bychom mohli pokládat za ekonomicky úspornější. Nižší náklady na provoz jsou však vykoupeny menší „ohebností“ celé platformy. Na druhou stranu lze říci, že většině provozovatelů žádné podstatné funkce chybět nebudou, a to ani v čase.

Hodí se pamatovat například na možnost segmentace pro e-mailing nebo na propojení se systémy dopravců. Můžete ale narazit na to, že některé funkce sice máte k dispozici, ale nebudete je využívat.

Pronájem e-shopu je dostatečně profesionálním řešením v případě menších začínajících obchodníků, kteří podnikají na živnost, ale svůj účel splní i v případě středních firem, které potřebují do administrace zanášet větší počet záznamů.

Součástí bývá i SEO a další služby jako pluginy umožňující například implementování sociálních sítí. Výhodou je i zajištění technické podpory, která je již započítána v ceně měsíčního paušálního pronájmu.

Vy jako provozovatel nepotřebujete žádné odborné znalosti. Přestože vnitřní prostředí e-shopu je standardizované, celé rozhraní je navržené intuitivně tak, aby bylo srozumitelně ovladatelné i pro laiky.

Jistá unifikovanost dopadá pak celkem nevyhnutelně také na design projektu. Řešení pocházející ze stejné dílny jsou si do jisté míry podobná. Tak může být nevýhodou jistá zaměnitelnost v očích nakupujících.

E-shop zdarma

Finančně nejvýhodnější alternativa, které se vám ale může postupem doby citelně vymstít. Hotové řešení nemusí odpovídat vašim představám a nemusí být nikdy upravitelné tak, aby později potřebě rozvíjejícího se e-shopu odpovídala. Problém může představovat i jazyková bariéra.

Řada open source produktů nemyslí ani na české platební systémy a mohou vám připravit i celou řadu dalších úskalí. Mnohé podklady nejsou lokalizovány do češtiny. Stejně tak nemůžete počítat s další podporou tvůrce a s případnými technickými potížemi si musíte poradit sami.

Riziková je takováto situace i z hlediska možné bezpečnosti, zdrojový kód se totiž naprosto volně šíří internetem.

E-shop zdarma vám pomůže ušetřit nejen finance, ale také čas. Řešení je okamžitě připravené ke zprovoznění. Kdo si přeje ušetřit peníze, současně nelituje investovaného času a disponuje potřebnými znalostmi, může se samozřejmě uchýlit i k tomu, že si naprogramuje celou platformu svépomocí.

Pamatujte na to, že budete muset projevit nejen talent pro programování, ale i cit pro grafiku.

Jedním z tradičních e-commerce řešení, které můžete využívat už od roku 1990 je produkt brněnské společnosti Zoner inShop. Aktuálně již ve verzi 4.7 s plnou podporou všeho, co od moderního e-shopu můžete očekávat.

Zoner inShop nabízí nadstandardní demoverzi na 60 dní Zdarma bez omezení funkčností. Po tomto období můžete přijít na některý z programů v rámci pronájmu e-shopu. Systém je postaven modulárně proto s vámi dále roste.

V případě náročnějších e-shopů nebo těch, co již hledají vlastní řešení, lze poměrně jednoduše upravit stávající e-shopový systém. Výsledkem je e-shop na míru s vlastní grafickou podobou i speciálními funkcemi dle požadavků klienta.

Více informací najdete na www.inshop.cz