Zatímco výběr auta obvykle dlouze promýšlíme, volba výběru pneumatik bývá mnohdy podceňována a považována za banalitu. Právě opačný přístup je ale ten správný. Pneumatiky jsou totiž jedinou kontaktní plochou auta s vozovkou a na jejich řádném výběru bez nadsázky závisí bezpečnost všech pasažérů. Vhodným výběrem pneu pak navíc můžete ovlivnit i spotřebu nebo jízdní vlastnosti svého auta.

Správné rozměry, nosnostní a rychlostní index

Základním parametrem výběru pneumatik by měl být rozměr. Povolené rozměry pneumatik najdete ve velkém technickém průkazu každého auta, a to v části Nápravy, případně pak i v sekci Další záznamy. Jednodušší variantou může být pohled na momentálně používané pneumatiky a zjištění rozměru na jejich bočnici, kde je velikost uvedena. Tato varianta ale může být nebezpečná například při koupi ojetého auta, u kterého nevíte, zda původní majitel nakoupil pneumatiky vhodné pro daný vůz.

Dalšími parametry, které jsou často opomíjeny, jsou nosnostní a rychlostní indexy, které s rozměry pneumatik úzce souvisejí. Minimální možnou hodnotu těchto indexů najdete opět ve velkém technickém průkazu.

Označení pneumatik

Označení pneumatiky se skládá ze šesti položek, které vyznačují kompletní parametry pneumatiky. Příkladem označení pneumatiky může být 175/65 R14 T82, kde 175 je šířka pneumatiky v milimetrech, 65 profil pneumatiky v procentech, R označuje radiální pneumatiky, 14 je vnitřní průměr pneumatiky v palcích, T je index rychlosti (přičemž T odpovídá hodnotě 190 km/h) a 82 je index nosnosti (kód 82 odpovídá 475 kg). Z těchto údajů pak můžete vyvozovat i další vlastnosti týkající se jízdy. Například užší pneumatiky budou znamenat nižší spotřebu, stejně jako pneumatiky menšího průměru.

Rozdělení pneumatik podle vlastností

Dle vlastností lze dělit pneumatiky na ekonomické, komfortní a sportovní. Ekonomická varianta je vhodná pro všechny, kteří autem najezdí jen minimum kilometrů a jsou v ideálním případě majiteli malého vozu. V takových případech není potřeba hledat vysoce technologicky vyspělé pneumatiky a naopak postačí levnější ekonomická verze. Pneumatiky komfortní představují střední cestu, jakýsi kompromis v oblastech kvality, bezpečnosti i ceny. Tato varianta je především vhodná pro rodiny a také pro ty, kteří najezdí v autě větší počet kilometrů. Pro milovníky dokonalých jízdních vlastností jsou tu pak cenově nejnáročnější pneumatiky sportovní, které jsou však maximálně spolehlivé i ve vysokých rychlostech a v zatáčkách.

Letní versus zimní pneumatiky

auto-pneuKlasické dělení pneumatik je na letní a zimní. Zatímco obutí zimních pneumatik v přesném termínu je dáno zákonem, přezouvání na letní je otázkou volby. Rozdíl mezi oběma variantami je především v hloubce dezénu, která je u zimních pneumatik větší, a dále také v míře přilnavosti na mokrém povrchu za nízkých teplot. Pro řidiče je tento rozdíl znatelný především při brzdění, kdy v zimě na sněhu je brzdná dráha s letními pneumatikami delší o 8 metrů a na ledu dokonce o jedenáct metrů. Naopak v létě je brzdná dráha kratší u pneumatik letních, a to až o dvacet procent. Důvod k přezouvání je tedy jasný. Nemluvě o faktu, že spotřeba na zimních pneumatikách je vždy vyšší, stejně jako hlučnost.

Alternativou jsou pneumatiky celoroční, které představují jistý kompromis mezi oběma variantami. Výběrem celoročních pneumatik logicky ušetříte za nákup jedné sady pneumatik, jízdní vlastnosti vozu ale v našich klimatických podmínkách nikdy nebudou optimální, proto by se mělo jednat o alternativu vhodnou skutečně jen pro příležitostné ježdění.

Ekologické pneumatiky

Pro milovníky ekologie i finančních úspor je na trhu také nabídka ekologických neboli „zelených“ pneumatik. Ty mají nižší valivý odpor, díky čemuž šetří pohonné hmoty, produkují méně emisí a oproti běžným pneumatikám mají i delší životnost.

Správný tlak

Kromě správného výběru pneumatik je stěžejní udržovat pneumatiky v patřičném stavu, tedy mít je vždy optimálně nahuštěné. V opačném případě totiž dochází k nežádoucímu zhoršování jízdních vlastností, snižování životnosti pneumatik i nárůstu spotřeby. Předepsanou hodnotu tlaku v pneumatikách najdete například na víčku nádrže.

Známé značky pneumatik

Accelera
Achilles
Aeolus
Apollo
Atlas
Avon Tyres
Barum
BFGoodrich
Bridgestone
Continental
Cooper
Dunlop
Evergreen
Falken
Firestone
General
General Tire
Goodride
GoodYear
Hifly
Imperial
Kleber
Kormoran
Kumho
Landsail / Delinte
Linglong
Marshal
Mastersteel
Matador
Maxtrek
Maxxis
Michelin
Minerva
Nankang
Nexen
Nokian
Pirelli
Roadstone
Rotalla
Sailun
Sava
Sebring
Semperit
Sportiva
Star Performer
Starmaxx Petlas
Sunny
Superia
Syron
Tigar
Toyo
Tristar
Tyfoon
Uniroyal
Viking
Vredestein
Yokohama