Při rekonstrukci domu je důležité dbát na celou řadu faktorů, které mohou ovlivnit pozdější kvalitu bydlení. Takovým případem je například zateplení fasády nebo výběr kvalitních oken. Zde se většinou vyplatí investovat více peněz do kvality už jen pro výrazný vliv na tepelnou a zvukovou izolaci domu. Na prvním místě je vždy kvalita. Teprve poté je důležité umět vybrat správný materiál, ze kterého jsou okna vyrobena. Každý typ má své výhody i nevýhody. Na ty se podrobně podíváme v následujícím článku, aby pro vás bylo rozhodování snazší.

Plastová okna: Snadná příprava i údržba

Při výběru oken rozhodují preference zákazníka a tělo stavby domu. Z části je to proto otázka designu, ale samozřejmě materiál oken ovlivňuje i jeho vlastnosti. Každý materiál má své výhody a nevýhody. U plastových oken se můžete setkat s výrazně zlepšenými tepelně technickými vlastnostmi. Tento materiál nepodléhá korozi a lépe se udržuje. Nemusíte je před zabudováním nijak upravovat. Někdy se však může stát, že se nekvalitní plast zkroutí, a tak při nich dbejte na ověřenou kvalitu materiálu. U některých domů nelze plastová okna použít pro jejich malou statickou únosnost.

Dřevěná okna: Dlouhá životnost a vysoká odolnost

Dřevěná okna se všeobecně považují za materiál s nejlepšími izolačními vlastnosti. Také variabilita profilu je jejich předností. Snadno se opravují a mají skutečně dlouhou životnost. Musíte však před jejich zabudováním ošetřit dřevo nátěrem, abyste zabránili jejich poškození důsledkem vlhkosti a povětrnostních vlivů. Samozřejmě existují i takové alternativy, které umožňují kombinovat dřevěná okna s hliníkem či ocelí pro odstranění těchto slabin.

Hliníková okna: Kvalita za vyšší cenu

Hliníková okna jsou na první pohled velmi estetická a působí luxusně. Oproti ostatním materiálům je hliník velmi pevný a odolný. Další předností je i nízká hmotnost. Tato varianta však něco stojí, protože opracování hliníku je finančně a energeticky náročné. Proto jsou hliníková okna často považována za nejdražší na trhu. Většinou se umisťují do luxusních novostaveb a při modernizačních rekonstrukcích.

Špaletová okna: Klasika s dávnou tradicí

Oproti nim jsou klasická špaletová okna tradicí, které se lidé nechtějí vzdávat. U některých staveb mohou být nutností, pokud budova spadá pod správu památkového úřadu. Stále se však využívají i při rekonstrukcích, kde to není povinné. Mnoho lidí je považuje za nejkvalitnější typ oken. Je to pro jejich akustické a izolační vlastnosti. S moderními stavbami však dohromady nejdou kvůli estetické rušivosti. Ať už nakonec zvolíte pro svůj domov jakýkoliv materiál, vždy pamatujte na požadovanou kvalitu, která je důležitá u každého typu oken bez ohledu na materiál.