Období předvánočního úklidu právě skončilo a bude na čase, přemýšlet o povánočním úklidu. Vánoce by měly být svátky klidu, ale právě úklid a shon ke klidu příliš nenapomáhají. Jednou z nejméně oblíbených činností je vyčištění podlahové krytiny, zejména koberce. Po vánočních svátcích je koberec pokaždé zašpiněný více, než před svátky.

Jak na skvrny?

Koberce jsou velmi náročné na čištění a údržbu. Velmi snadno se zašpiní a odstranění špíny a skvrn je složitější než u ostatních podlah. Nečistoty se usadí přímo ve vláknech koberce a prostupují do hloubky. Pokud se nechají zaschnout, odstraňují se jen velice složitě. Nezáleží na tom, zda se jedná o skvrny od jídla, od pití nebo od bot. Využít na ně lze chemické čisticí prostředky i osvědčené „babské rady“. Podívejte se sami, jak na čištění koberců s vybavením, které máte běžně v domácnosti.

Plošné čištění je lepší

Čištění koberců je složitou činností a ani po odstranění skvrn pomocí čistidel nemusí být výsledek dokonalý. I když se vám podaří odstranit skvrny, může to mít na celkový vzhled koberce také špatný vliv. Vyčištěná místa totiž mohou být v porovnání s ostatními částmi koberce mnohem čistší, než zbytek. Vlákna se vyčistí od prachu a nečistot a mohou doslova zářit. Na části podlahy tak nebudou vidět nečistoty, ale bude vidět rozdíl mezi vyčištěným a nevyčištěným kobercem. Ideální volbou je vyčistit koberec celoplošně. Což je ovšem s běžnými čisticími prostředky velmi složité a pracné.

Využijte pomoc specializovaných firem

Dokonalý výsledek při čištění dosáhnete jen s profesionálními čistícími stroji, což rozhodně nejsou běžně dostupné domácí vysavače. Nákupní cena těch opravdu účinných je i několik desítek tisíc korun. Takové stroje jsou schopné vyčistit vlákna do hloubky od zaschlých skvrn i prachu. Pokud si chcete alespoň trochu ušetřit práci i starosti a chcete dokonalý výsledek, přenecháte strojové čištění koberců specialistům na úklidové služby s profesionální technikou. Nezapomeňte, že hloubkové čištění by se mělo provádět u koberců alespoň 2x ročně, aby se ve vláknech nemnožili roztoči. Co způsobují roztoči a plísně v domácnostech se podívejte zde.