Nákup nového počítače je pro řadu lidí poměrně významnou investicí. Alternativu vůči pořízení nového PC představuje repasovaný počítač či notebook. Jaký má takovýto nákup výhody na co byste si měli dávat pozor?

Odkud se repasované počítač berou

Repasované počítače svůj původ mají často ve firmách. Zde důvod k obměně nebývá ani tak ten, že zařízení již nefunguje, případně vykazuje vady, ale zkrátka je potřeba inovovat technologické zázemí.

To znamená, že je PC plně funkční a není tedy potřeba je opravovat a měnit uvnitř jednotlivé komponenty. Riziko skrytých závad, které by se v čase projevily, je tak poměrně malé. Vady se navíc mohou používáním projevit i na nově koupeném výrobku.

V tomto případě můžeme říci, že již byl každodenním provozem důkladně otestován. Přesto je ovšem kupující kryt záruční lhůtou v délce trvání 1 rok.

2

Jaké jsou jejich hlavní přednosti

Hlavní výhoda tkví především v nižší ceně. Vzhledem k tomu, že se jedná o techniku zpravidla využívanou ve větších firmách, kde se kladou vysoké nároky na její spolehlivost, jde o modely vyšších tříd prestižních značek jako Lenovo nebo Dell. Byť nejsou již z technologického hlediska zcela nové a dochází k jistému zastarání, stále se jedná o velmi spolehlivé počítače.

Renomovaní výrobci navíc nabízejí i kvalitní technickou podporu, garantují dlouhodobou dostupnost ovládačů atd. Proto není problém repasovaný notebook udržet v bezproblémovém chodu po mnoho let.

Vhodné jsou tyto stroje primárně pro běžnou kancelářskou práci nebo jednoduché domácí použití v podobě prohlížení internetu, sledování filmů atd. V případě hraní her či vyšších nároků na výkon je možné zvolit herní repasované počítače, které vám s nižší cenou dopřejí podobný výkon jako nejnovější modely PC.

Pokud tak bude zákazník stát před volbou nákupu s omezeným rozpočtem, ve stejné cenové relaci je sice možné pořídit si i nový počítač nebo notebook, avšak často se znatelně horší kvalitou zpracování. Zejména levnější notebooky často trpí použitím nekvalitních materiálů (plastové šasi s nízkou mechanickou odolností atd.).

Nízká cena – výhoda nebo prokletí

V očích veřejnosti často vzbouzí nízká cena jistou ostražitost. Nicméně to rozhodně nemusí být nutně závadou vzhledem k tomu, že výpočetní technika patří mezi oblasti, kde dochází k velmi rychlému a významnému poklesu cen. Z původní pořizovací ceny nového počítače tak záhy po jeho koupi může hodnota výrobku poklesnout i o několik desítek procent.

V případě repasovaného PC je ale samozřejmě nutné dbát na to, aby byl před prodejem důkladně otestován a vyčištěn. Rozhodně je tak na místě se uchýlit k nákupu u prověřených prodejců a zapomenout na stroje neznámého původu v zastavárnách, soukromé inzerci a jiných podobných místech.

Repasovaný stolní počítač nebo notebook si v kamenné prodejně nebývá problém nechat předem předvést, v případě nákupu online je zase zákazník chráněn možností vybrané zboží do 14 dnů bez udání důvodu vrátit.

Velký výběr repasovaných počítačů a notebooků najdete také u tradičního prodejce inComputer.cz , který nabízí počítače z vyšších modelových řad se slevou až 60 % a to už se vyplatí.