V průmyslové oblasti se za posledních deset let výrazně zvýšil zájem o inteligentní roboty, konkrétně o kolaborativní roboty. V nadcházejících letech by měl být i nadále trend rostoucí, a proto je na čase vysvětlit si, proč kolaborativní roboty přichází do firem, jaké mají funkce a jaké mají přínosy ve velkých i menších firmách.

Samotný výrobce kolaborativních robotů Universal Robots potvrzuje nevídaný zájem o robotickou oblast ze strany mnoha průmyslových společností, přičemž v loňském roce Universal Robots dosáhl rekordních tržeb a zaznamenal 72% meziroční nárůst.

Kolaborativní robotika má spoustu ekonomických výhod

Pokud se řekne pojem průmyslové roboty, zejména laici neorientující se v dané problematice si jako první představí humanoidní roboty pracující namísto člověka, ale přitom průmyslový robot neboli kolaborativní robot neboli cobot nemá nahradit člověka, ba naopak s ním má spolupracovat.

V první řadě si tedy uvedeme, jaký je rozdíl mezi cobotem a robotem, abyste měli v jednotlivých termínech jasno. Základní rozdíl je v režimu práce. Čím se tedy liší robot od cobota? Oplocením, zabezpečením, oblastí použití a pracovní přípravou. Zatímco konvenční roboty (respektive roboti) jsou izolovány od lidské obsluhy, coboty s člověkem pracují přímo na výrobních linkách. Úkolem cobotu totiž je usnadnit a urychlit rutinní práce a obtížné operace. Cobot za člověka zvládne i manipulaci s těžkými břemeny a miniaturními součástkami.

Jak robot, tak i cobot mají své specifické uplatnění. Coboty (také se jim říká coboti) jsou ideální do malé série produktů, pro robotické operace prováděné současně s manuálními pracemi, pro provozy s nemožností kompletní automatizace a pro manipulaci s různými komponenty. Zatímco konvenční robot je vhodný do výroben s plně automatizovanými linkami a pro operace požadující vysokou rychlost a perfektní přesnost.

I letos dochází k růstu trhu s coboty

Společnost Universal Robots očekává i v letošním roce minimálně 50% nárůst a rostoucí trend by se měl trhu s coboty držet i nadcházejících několik let, neboť stále více společností se snaží zavádět automatické technologie. Výrobce se kvůli tomu rozhodl otevřít dvě servisní centra mimo rodné Dánsko, a to konkrétně ve Spojených státech a v Číně, čímž chce investovat do svého globálního rozvoje. Otevřením těchto center si mohou být zákazníci jisti, že nedojde ke ztrátě jejich produktivity, neboť se vyhne odstávkám. Všechny náhradní díly budou k dostání takřka okamžitě, a tak zákazník nemusí čekat několik týdnů na opravu či doručení součástek. Universal Robots se snaží o své zákazníky pečovat po všech stránkách.

Co všechno Universal Robots nabízí?

Pokud se podíváte do nabídky společnosti Universal Robots, narazíte na technologicky vyspělé coboty, jež se pyšní cenovou dostupností, flexibilitou, bezpečností a snadnou použitelností. Využijte všech výhod automatizace, získejte od profesionálů školení obsluhy robotů zdarma a mějte k dispozici všechny návody, software i dokumentaci. Přesně to dostanete u Universal Robots.

Jestliže tedy toužíte po zavedení kolaborativních robotů do vaší firmy, není nic jednoduššího než si skrze stránku universal-robots.com najít nejbližšího distributora, s nímž budete řešit všechny další kroky.

Výhody kolaborativních robotů od Universal Robots

  • Coboty jsou bezpečné.
  • Samozřejmostí je komfortní a rychlé nastavení.
  • S jedním cobotem máte neomezené možnosti aplikací.
  • Programování je naprosto jednoduché.
  • Investice do cobota hlásí rychlou návratnost, a to bez ohledu na velikost firmy.

Obraťte se tedy na specialistu, jenž je považován za největšího producenta kolaborativních robotů. Universal Robots.