Vybrat kuchyňský nůž, který vám usnadní každodenní lopotu u plotny, je tak trochu umění. Především proto, že existuje mnoho různých typů se specifickým způsobem využití. Abychom vám v tom udělali jasno, připravili jsme praktický přehled těch nejznámějších.

Univerzální kuchyňské nože – používají se na krájení různých potravin. Určitě je máte doma i vy, ale jsou dostatečně kvalitní? S dobrým „univerzálem“ nakrájíte většinu věcí, s nekvalitním vám práce od ruky příliš nepůjde a „upižláte“ se k zbláznění.

Sekáčky na maso – jasná volba pro každého, kdo se chystá naporcovat maso i s kostmi. Měli byste mít jeden k dispozici, neboť žádný jiný nůž nemá tak silnou a mohutnou čepel. Ovšem pozor – porcovat se vám bude dobře jen s precizně nabroušeným ostřím. Ale to platí o pro ostatní typy nožů.

Vykosťovací nože – charakterizuje je středně úzká čepel střední délky, ostrá špička a záštita (výstupek) v místě přechodu mezi čepelí a rukojetí. Díky tomu se dobře drží a lépe se zapře ruka.

Řeznické nože – velká čepel je předurčuje ke snadnému porcování masa. Určitě není od věci, když řeznický nůž disponuje ergonomickou rukojetí pro pohodlný úchop.

Steakové nože – jejich čepel je opatřena velmi jemnými zoubky. Syrové i tepelně upravené maso naporcujete se steakovým nožem jako nic.

Nože na sýry – poznávacím znamením je rozdvojená špička a otvory ve vroubkované čepeli Jejich účelem je zabránit tomu, aby se sýr na nůž lepil. Kromě sýra je vhodný také na krájení, respektive plátkování zeleniny.

Nože na zeleninu – nechcete-li zeleninu při krájení připravit o cenné vitaminy, zvolte nůž s keramickou čepelí. Varianta určená pro krájení zeleniny má obvykle kratší a užší čepel s vroubkováním. Konec čepele může být rozdvojený.

A kde se po kuchyňských nožích poohlédnout? Třeba v e-shopu od Tescomy, kde najdete samostatné nože i bloky na nože. Více na eshop.tescoma.cz.