Sníh už opustil většinu zahrad, teploty pomalu ale jistě rostou a vaše myšlenky pomalu začínají směřovat k tomu, jak si sednete ven a budete si po dlouhé době užívat krásného počasí. K tomu vám ale stále chybí to nejdůležitější – vhodný zahradní nábytek.

Stejně jako nábytek do interiéru, i ten na zahradu má svá specifika. Ne na každou zahradu se hodí všechny jeho druhy, stejně je tomu pro různé příležitosti. Pojďme si odpovědět na pár základních otázek a ujasnit si, co na vás při výběru zahradního nábytku čeká.

Houpačka na relax, stůl a židle pro grilování

První dělení záleží na způsobu využití. Pro odpočívání doporučujeme zvolit zahradní lehátka, pohodlná křesla, taburety, případně houpačku. Pokud máte rádi stolování pod širým nebem, jsou pro vás připravené desítky modelů zahradních stolů a židlí. A zde narážíme na další rozhodování. Jaký materiál zvolit?

Dřevo, kov, plast nebo trendy ratan?

Začněme od toho, co nyní letí. V kurzu jsou aktuálně zahradní sedací soupravy z ratanu. Ratan si dnes nemusíte představovat jako nepohodlný materiál, na kterém se budete při sezení neustále kroutit. Mnoho nábytku z ratanu je vybaveno polstrováním, které komfort sezení posouvá na vyšší úroveň. Ratan dobře odolává špatnému počasí s výjimkou deště. Dlouhodobé nasáknutí vodou na něm způsobuje plíseň. Ratan vyžaduje trochu starosti, kromě impregnace i ošetření polstrování. Pokud se mu ale budete pravidelně věnovat, může vám při dobrém vzhledu dlouho sloužit.

Velmi elegantní variantu, která zapadne do přírodního vzezření zahrady, představuje dřevo. Opět se špatně vyrovnává s deštěm, po nasáknutí může dojít k bobtnání, jinak však jde o dobře vypadající masivní nábytek. Aby si udržel svůj přirozený vzhled a původní barvu, alespoň jednou za sezónu ho napusťte ochrannou vrstvou.

Ještě elegantnější, na druhou stranu ještě finančně náročnější variantu naleznete v kovu. Hliník, nejběžnější kov používaný pro zhotovení zahradního nábytku, je velmi odolný vůči povětrnostním podmínkám, nereziví a je takřka bezúdržbový. Kromě otření prachu na něj prakticky nemusíte sáhnout. Hliníkový nábytek svým vzhledem nejlépe zapadne do moderních zahrad.

V případě, že chcete na zahradním nábytku ušetřit, vyberte si plast. Naštěstí už všechen plastový nábytek dnes nevypadá jako známé bílé židle, které po několika prudších dosednutích prasknou. Jeho design se naopak blíží přírodním materiálům, v některých případech je od nich k nerozeznání. Rozdíl v kvalitě a odolnosti zde ale stále je.

Vyhledejte, porovnejte a pak kupujte

Pokud nevíte, kde vybrat, nebo nemáte konkrétní představu o tom, jak by měl váš zahradní nábytek vypadat, mrkněte na srovnávač a vyhledávač nábytku inhaus.cz. Čekají zde na vás stovky různých setů zahradního nábytku, jeho jednotlivých částí i dekorací. Můžete tu porovnat nabídky více e-shopů a podle vlastních potřeb a představ zvolit ten nejhezčí a nejvýhodnější nábytek.