Notice: Undefined index: a in /data/web/virtuals/124321/virtual/www/domains/labdo.cz/wp-content/plugins/podclankova-inzerce/gateway.php on line 2 Notice: Undefined index: a in /data/web/virtuals/124321/virtual/www/domains/labdo.cz/wp-content/plugins/podclankova-inzerce/gateway.php on line 2

Dobrý spánek není samozřejmostí, stále větší množství lidí se potýká se spánkovou poruchou. U mladých lidí je často na vině vliv modrého světla, které blokuje tvorbu melatoninu. Sezení před obrazovkou počítače, dlouhodobý stres nebo nekvalitní postel. Kdo je největším viníkem?

Největším nepřítelem spánku je dlouhodobý stres

Psychická pohoda je základem nejen kvalitního spánku, ale i vlivu na kvalitu života. Některé úseky studentského života – hlavně období zkouškového je náročné.

Studenti musí zvládat spoustu věcí najednou. Dlouhodobě nastavené brigády, zvýšený nápor studia i stres způsobený probíhajícími zkouškami. Nic z toho k dobrému spánku nepřispívá.

Řešení stresu nikdy není krátkodobou záležitostí a často je potřeba vyhledat odborníky. První pomocí však může být pravidelná meditace.

Když nevíte jak na to, můžete vyzkoušet řízené meditace na YouTube. Dlouhodobě pomáhá k odbourání stresu cvičení jógy, aktivním sportovcům zase dobře vyčistí hlavu třeba běhání.

Světlo a elektronika

Dalším rušitelem kvalitního spánku jesvětlo a tím nejhorším je modré světlo. Možná si říkáte, že máte klidnou ložnici, ale přesto se budíte nevyspalí a rozlámaní. Problém může být v tom, že vás ruší světelný smog.

Není totiž závěs jako závěs, do ložnice patří speciální zatemňovací závěsy. Ty se postarají o dlouhý a hluboký spánek.

Dalším rušivým faktorem, který často studenti podceňují je modré světlo. A nejsou to jen modře svítící kontrolky na nabíječkách nebo kontrolky nočního provozu v jiných elektronických zařízeních. Jde hlavně o počítačové nebo televizní obrazovky.

Modré světlo má negativní vliv na produkci melatoninu, který ke kvalitnímu spánku nezbytně potřebujeme. Pokud máte problémy hlavně s tím lehnout a v pár minutách usnout, nastavte si delší pauzu mezi sledováním obrazovky a odchodem do postele. Pokud byste měli problémy i tak, můžete vyzkoušet melatoninové tablety, které se spánkem pomáhají.

Kvalitní postel a matrace

Pokud řešíte, že ani po osmi hodinách spánku nejste odpočinutí, může to být i tím, na jaké matraci spíte. Kvalitní matrace má na spánek nesporný vliv. Jestli jste se někdy vyspali v dražším hotelu, odnesli jste si mimo jiné i pozitivní pocit z dobře prospané noci a tím i dobrý pocit z pobytu v hotelu.

A to je přesně to, co hotely potřebují. Proto kladou důraz na kvalitní zatemňovací závěsy a k matrace, které jsou často nejdražší položkou v zařizování hotelových pokojů.

Dopřejte si kvalitní matraci i na doma a uvidíte, že problémy se spánkem zmizí. Samozřejmě není zrovna snadné si vybrat tu správnou matraci, proto navštivte speciální prodejnu a poraďte se s personálem. Na matraci se šetřit nevyplatí, bude vám sloužit několik let.

TIP: Ušetřete v prodejnách s ISIC kartou.

Chaos v ložnici dobrému spánku nepomůže

Pokud máte dobré závěsy, kvalitní matraci a vyřešili jste stres a stále to není ono, zaměřte se na to, jak vaše ložnice vypadá. Dobrému spánku totiž nesvědčí příliš přeplněný pokoj a chaos. Nemusíte se stát rovnou mistry feng shui, ale můžete se nechat inspirovat tím, jak si ložnici do tohoto stylu naladit.

Přednosti feng shui staví na pozitivním proudění energie a harmonicky laděných barvách. To celé slibuje, že se zbavíte nepotřebných věcí, které by v ložnici figurovat neměly.

Nebudete mít do budoucna ani možnost zaskládat ložnici nepořádkem a hromadami věcí, které tam nepatří. Vytvořte si místo, kde se vám bude dobře relaxovat a samozřejmě dobře spát.

Alkohol sice uspává, ale kvalitní spánek nepřinese

Asi nejhorším přítelem spánku je alkohol. Sice se po něm poměrně rychle usíná, ale kvalitě spánku nepřidá. Negativně působí na nervový systém, takže se často budíte a zdají se vám podivné sny.

V noci má tělo navíc práci s pravidelnou očistou těla a detoxikací, když ho navíc na noc zatížíte alkoholem, naložíte mu dvojnásobnou dávku práce brutálně ho zatížíte.

To má za následek, že se ráno probudíte unavení a vyčerpaní. Díky tomu, že tělo pracovalo na běžné očistě a regeneraci muselo zapojit všechny síly na to, aby odbourávalo jedovaté látky z těla a na vaši regeneraci už nezbyla energie.