Někdy nevystačíme s pravidelným příjmem, jak bychom si představovali. Zlepšit se můžeme vždycky.
Pro rozhodování o financích není třeba nutně ekonomické VŠ vzdělání, ale na druhou stranu, nějaké povědomí o světě peněz prostě mít musíme. V opačném případě hrozí problémy plynoucí z neznalosti, ale také špatných návyků. Když si totiž osvojíme nějaké zlozvyky, těžko se z nich pak dostáváme, a to se týká nejen nezdravého stravování a kousání nehtů, ale i celkem zbytečného utrácení peněz.
Dávejte si část příjmu stranou
Když půjde desetina výdělku do rezervního fondu, rozhodně neuděláte žádnou chybu. Naopak, znamená to, že pracujete s penězi opravdu koncepčně. Nebudete pak mít špatné spaní kvůli případným nečekaným výdajům, nemusíte zdlouhavě přemýšlet, kde vlastně sehnat peníze. Jistě, když bude třeba nějaké nenadálé vydání, je tu klasická půjčka do výplaty. Každá našetřená koruna má svůj smysl, takže se nebojte odkládat měsíčně třeba i pár stokorun, počítá se obecně jakákoliv částka. Je to také svého druhu dlouhodobý návyk – a rozhodně je bez debat z kategorie těch pozitivních.
Pozor na časté impulzivní nákupy
Když si koupíte čas od času něco pro radost, určitě na podobném rozhodnutí není nic špatného. Každý to prostě občas potřebujeme. Druhá stránka věci je ale neustálé utrácení, které se mění takřka v mánii. Chce to jistou porci sebekázně, ale nakonec se tomu může naučit každý. Budete pak mít radost, že odoláváte TV reklamám, což jistě nemůže dnes říci zdaleka každý…
Jako první jsou tu povinné výdaje
Byla by chyba nebrat nájem vážně už v prvním sledu. Je to výdaj, který nemůžete opomenout kvůli oblečení nebo luxusním potravinám, a to platí i pro složenky za mobilní paušál nebo dodávky elektřiny. Jsou tu výdaje, co každý měsíc musíte zaplatit a bez nich to prostě a jednoduše vůbec nepůjde. Odečtěte je proto od výplaty a manipulujte až s částkou, která zbyde – a to platí třeba i pro nákupy potravin.
Mít ve všem pořádek se vyplatí
A tím se dostáváme k další důležité položce. Je nutné si vést alespoň rámcovou evidenci příjmů a výdajů. Žádný úředník vás sice nebude kontrolovat, ale pořádek v domácích financích byste měli chtít především sami. Samozřejmě, když nebudete stíhat ufinancovat nějaký výdaj, děti se vydají na lyžařský kurz nebo vás čeká menší rekonstrukce, jsou tu nebankovní půjčky Praha. Vše si ovšem pečlivě rozmyslete, pokud je ale výdaj skutečně nutný, není co řešit. Rychlost sjednávání nebankovních půjček je pověstná, rozhodně nebudete čekat dlouhé hodiny nebo dokonce pár dní na to, než bude o všem rozhodnuto a peníze převedeny na váš účet…
Vařte doma a šetřete s elektřinou
Máme pro vás ale ještě pár dalších dobrých rad, díky kterým ušetříte měsíčně – samozřejmě v celkovém součtu – určitě více než zajímavou částku. Doslova systémem „korunka ke korunce“, ale přece efektivně. Takže, na čem ještě ušetřit?
- Nechoďte do restaurací, vařte si doma. Jeden oběd v restauraci rovná se jeden rodinný oběd.
- Šetřete přece s elektřinou! Žárovkami počínaje, využíváním zbytkového tepla u vaření konče.
- Voda stojí poměrně dost. Když se budete místo plné vany raději sprchovat, časem to poznáte.
Nabízíme vám i 6 tipů, jak vyjít s výplatou. Rozhodně nejde o nějaká klišé. Když ušetříte padesát korun na složenkách za měsíc, pořád je to úspora. A pokud si otevřete účet v bance, co nežije z poplatků, také se můžete nadát malé, ale přesto v dlouhodobém horizontu zajímavé úspory peněz. Nebojte se šetřit i tam, kde to také trochu zabolí. Nové oblečení ještě nepotřebujete, když jste si skříň vybavili do nejmenšího detailu již vloni, že?