V dnešní moderní době většina populace disponuje bankovním účtem. U podnikajících osob a společností se jedná o nepostradatelnou záležitost, která umožňuje užitečné hospodaření s finančními prostředky, které přináší jisté výhody. Podstata spočívá ve správné volbě bankovního účtu. Jak vybrat ideální účet? Proč a kdy je výhodné vedení účtu zdarma?

Bankovní účet neboli základní finanční nástroj

Bankovní účet zaznamenává veškeré peněžní transakce mezi klientem a bankou. Sleduje tak finanční situaci. Bankovní účet může být s kladným, tj. kreditním zůstatkem, kdy bankovní instituce dluží peníze klientovi. Nebo naopak debetním zůstatkem, tj. klient dluží peníze bance. Dle měny, ve které je účet veden, dochází k rozlišení na účty tuzemské a devizové, jež jsou vedeny v cizí měně.

Prioritním účelem bankovního účtu je možnost spravovat peněžní prostředky prostřednictvím některé bankovní společnosti. Neslouží jen k jednoduchému skladování peněz, ale především ke snadnější a výhodnější manipulaci. Bez běžného účtu se lze těžko obejít, neboť se tímto řeší i zasílání výplaty.

Dnes je běžný účet vnímán coby výchozí bod pro mnoho dalších služeb. Ať už se jedná o elektronické bankovnictví, lepší přístup k dalším finančním produktům, bezkontaktní platební karty, nebo nejnovější možnosti při placení prostřednictvím mobilního telefonu.

Zásadní kritéria pro výběr bankovního účtu

Najít správný účet nemusí být složitou záležitostí, pokud si vše důkladně předem promyslíte. Především je však nutné si zodpovědět na otázky typu:

· Výběry z bankomatu – jak často a v jaké průměrné výši?

· Frekvence plateb kartou v obchodě a průměrná měsíční útrata?

· Časté cesty do zahraničí a používání karty?

· Bezhotovostní platby i v cizí měně?

Při výběru bankovního účtu je dobré zohlednit i nabízené výhody, tzv. bonusy. Může se jednat o zvýhodněný kontokorent, kreditní kartu či spořicí účet. Některé bankovní instituce nabízí zdarma spořicí účet. Nutno neopomenout taktéž servis banky. Je dobré si zjistit, kolik kamenných poboček daná banka má nebo jak je řešena komunikace s klienty, zda má k dispozici zdarma zákaznickou linku, rozmístění a počet bankomatů, přehlednost a aktuálnost webových stránek.

Je dobré se informovat na další služby, jako je minimální výše zůstatku na účtu, případné poplatky za hotovostní vklad na účet, příkaz k inkasu, úhradu faktury či zrušení účtu.

Změna účtu – snadno, rychle a bez obav

Běžný účet je pro fyzické i právnické osoby nejvyužívanějším bankovním produktem. Proto je nutné jeho výběru věnovat značnou pozornost. Správná volba bude mnohonásobně zúročena. Prostřednictvím kvalitního bankovního účtu lze uspořit několik stovek ročně. Proč platit zbytečně za výběry z bankomatu, poplatky za vedení účtu, za příchozí a odchozí platby, když je toto vše reálné mít zdarma.

Změnit banku je dnes mnohem snadnější. Nejedná se o složitý proces. Bankovní účet si lze zřídit bez jakéhokoliv problému online. Postačí platný občanský průkaz. Většinou není ani třeba nic zařizovat, neboť nová banka už za vás vše vyřídí. Najít a sjednat si vedení účtu zdarma či zrušit starý a nevýhodný účet není nic obtížného. Administrativa je v tomto případě téměř nulová.

mKonto – nejvýhodnější účet zdarma

Vedení účtu zdarma je dnes takřka nezbytností. Je to bankovní produkt, díky kterému lze získat spolehlivé úložiště vlastních peněžních prostředků. V tomto směru se jedná o vedení účtu zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Bezplatné jsou veškeré odchozí i příchozí platby, týká se to i trvalých příkazů.

K účtu je vystavena platební karta. Její vedení je zdarma v případě měsíčního obratu ve výši 1 500 Kč. V opačném případě činí poplatek 29 Kč. Poplatku se lze vyhnout zřízením bezplatného kontokorentu. Všechny výběry nad 1 500 Kč z jakéhokoliv bankomatu jsou zdarma.

Založení účtu je možno osobně na pobočce či online. Smlouvu k podpisu vám doručí kurýr na vámi sjednané místo na území ČR.

Jaké jsou přednosti podnikatelského účtu?

Sjednání firemního účtu rozhodně nezavrhujte, neboť má mnoho výhod. Prioritou je, že rozdělení účtů velice usnadňuje vedení účetnictví. Internetové bankovnictví u podnikatelského účtu nabízí import a export dat z účetních systémů. Před samotným výběrem adekvátního účtu je třeba vědět, jestli budete veškeré peníze přijímat na účet či v hotovosti, zda budete potřebovat kontokorent, jestli budete vkládat peníze na pobočce apod.

Firemní účet zdarma díky mKonto Business

Vše je bez zbytečných poplatků. Zdarma jsou trvalé příkazy, převody mezi účty. Veškeré výběry z libovolného bankomatu v ČR i v zahraničí jsou zdarma při výběru 1 500 Kč a výše. Možné je pořízení dodatkových karet i bezkontaktní placení, které je rychlejší, efektivnější a bezpečnější. Díky nové mobilní aplikaci lze zaplatit za nákup pohodlně a peněženku můžete nechat doma. Bezplatná notifikace informuje o každém pohybu na účtu. Autorizační limity je možno na kartě změnit kdykoliv a kdekoliv během několika sekund.