Stejně tak, jako je zdravotní pojištění nezbytně nutné pro občany ČR, je i naprostou nezbytností pro ty, kteří do ČR přijedou buď za prací, studiem či za turistikou. Pojištění cizinců v ČR je totiž nezbytnou podmínkou pro ty, kteří se chtějí vydat ať již na krátkodobý pobyt či ten dlouhodobý do naší země.

Tomuto pojištění se říká komerční zdravotní pojištění a myslí na něj především zákon. V opačném případě totiž daný cizinec ani neobdrží vízum do České republiky. Mnoho cizinců si ani neuvědomuje, jak důležité je pro ně toto zdravotní pojištění cizinců a berou ho tak mnohdy na lehkou váhu a snaží se ho všemožnými způsoby obcházet.

Naprosto tak zapomínají na to, jaké výlohy je v případě úrazu či jakékoliv nehody budou čekat u lékařů, kterým se svěří do rukou. Zdravotní pojištění navíc kryje i řadu preventivních prohlídek a také i celou řadu vážných úrazů.

Pokud se tedy cizinec rozhodne, že v ČR bude pracovat, je pro jeho bezpečnost a také pro bezpečnost jeho zaměstnavatele, nezbytně nutné toto zdravotní pojištění vlastnit.

Komplexní zdravotní pojištění vs. neodkladná a nutná péče

Ve své podstatě se rozlišují dva typy pojištění cizinců. Tím prvním je komplexní zdravotní pojištění cizinců určené pro ty, kteří se rozhodnou v naší zemi pobývat déle jak 90 dní. Jedná se o finančně náročnější variantu, avšak velmi vhodnou pro všechny, kteří chtějí v dané zemi pobývat po delší časový horizont.

Toto pojištění kryje naprosto všechny akutní potíže i preventivní kontroly v lékařském zařízení. V případě, kdy se stane danému klientovi úraz, hradí se z tohoto pojištění i případná pooperační vyšetření.

Cena daného pojištění se samozřejmě vždy liší od toho, o jaké pojištění má klient zájem. V případě, kdy plánuje pobyt v ČR pouze na krátkou dobu, může si sjednat i pojištění, které zahrnuje pouze neodkladnou a nutnou péči, které pokryje základní akutní léčebné výlohy.

Dále se sjednává pojištění pro těhotné, které si navíc ke komplexnímu zdravotnímu pojištění musí sjednat i balíček pro těhotné a také pojištění pro studenty, kteří mohou využít celou řadu slev a výhod dle svého věku.

Které pojišťovny zdravotní pojištění cizinců sjednávají?

Pokud vás zajímá, u kterých pojišťoven o daná zdravotní pojištění můžete zažádat, jelikož jsou držiteli licence, tak je to především VZP, tedy všeobecná zdravotní pojišťovna. Dále Maxima pojišťovna, AXA assistance, Ergo pojišťovna či Uniqa.

U všech těchto vyjmenovaných pojišťoven máte možnost sjednání zdravotního pojištění, které si sami vyberete. Ke srovnání jednotlivých nabídek pojišťoven můžete použít například i on-line kalkulačku pojištění a z pohodlí domova tak zjistíte, která z nich své služby nabízí nejvýhodněji. Další informace k postupu při zřizování zdravotního pojištění pro cizince najdete v tomto článku.

Pokud si zdravotní pojištění sjednáte, rozhodně neprohloupíte, jelikož, a protože ochráníte vaše zdraví či zdraví celé vaší rodiny v cizím prostředí, ve kterém se vám ani vašim blízkým úrazy a nehody rozhodně vyhýbat nebudou.

Autor: IRS Czech – pracovní agentura pro cizince