Možná jste si toho boomu okolo operativního leasingu v poslední době všimli také. Všude se o něm mluví a píše, nabízí ho více společností než v dřívějších dobách, a možná už ho má dokonce někdo z vašich známých. A co na něm vlastně všichni vidí?

Pro začátek si ujasníme pojmy. Před několika lety bylo možné získat klasický tzv. finanční leasing. V rámci něj jste si „pořídili“ auto, ale zaplatila ho leasingová společnost. Té jste poté spláceli měsíčně nějakou částku a po splacení celkové hodnoty auta přešel vůz do vašeho vlastnictví. Operativní leasing je ovšem něco jiného.

Auta si střídáte jako na běžícím páse

Operativní leasing je pouze dlouhodobý (v řádu několika let) pronájem. Vyberete si auto, podepíšete smlouvu, platíte měsíčně stanovenou částku. Až platnost smlouvy skončí, auto vrátíte a podepíšete novou smlouvu na úplně jiný vůz. Zase nový a podle vašich představ. Jednou z těch největších výhod tedy je, že jezdíte neustále v nových autech plných nejbezpečnějších technologií. U nových vozů je navíc minimální riziko problémů, nemusíte se bát vydat na dlouhou cestu.

Nezavazujete se na dlouhou dobu

Kdybyste si vzali půjčku na nákup nového auta, je dost možné, že byste ji spláceli několik dlouhých let. Naproti tomu operativní leasing lze uzavřít třeba jen na dva či tři roky. Máte-li teď dobrou práci, vezmete si model Škoda Superb na operativní leasing. Kdyby se náhodou v průběhu těch tří let stalo, že o skvěle placené místo přijdete, uzavřete příští smlouvu například na Fabii či jiné levnější auto.

Jezdíte bez starostí

Auto nevlastníte, je majetkem leasingové společnosti a ta se o něj také stará. Platí povinné ručení, zařizuje servis, přezouvání pneumatik, výměnu oleje a další věci spojené s provozem auta. Počet takových služeb pochopitelně závisí na tarifu, který si zvolíte, každá leasingová firma nabízí něco trošku jiného. Rozhodně ale vždycky budete mít s autem méně starostí, než kdyby bylo vaše.

A ceny? Za všechny ty výhody nejsou až tak vysoké. Například VW Passat na operativní leasing se dá sehnat cca od 12 000 Kč měsíčně. Jiné, méně luxusní, modely pak i do pěti tisíc za měsíc.