Pokud vám v dnešní době zrak neslouží, jak by měl, ale vy se jednoduše nechcete spřátelit s brýlemi, je tu pro vás skvělé řešení v podobě kontaktních čoček. Ty nabízejí korekci krátkozrakosti i dalekozrakosti a jako bonus si dokonce můžete vybrat čočky i v barevných provedeních, která podtrhnou nebo i zcela změní barvu vašich očí. Čočky jsou navíc vhodné téměř pro každého, jde jen o zvyk vkládání čoček do očí.

Kdo může a nemůže nosit čočky

Kontaktní čočky může nosit každý bez ohledu na věk, krátkozrakost či dalekozrakost, astigmatismus i vetchozrakost nezávisle na počtu dioptrií. Čočkami vyřešíte krátkozrakost od hodnoty -12 až po dalekozrakost +6, přičemž není problém pořídit si čočky se čtvrtinovými či polovičními dioptriemi. Nezbytnou podmínkou používání čoček je ale schopnost si je aplikovat do očí a starat se o ně, což může být pro starší osoby nebo malé děti obtížné či přímo nerealizovatelné. Výjimečnými situacemi, kdy není vhodné čočky nosit, je například zánět oka nebo alergie. Mimo to nejsou čočky vhodné pro osoby s neprůchodností slzných kanálků, poruchami tvorby slz, netypickými tvary oka nebo při zeleném zákalu.

Výhody kontaktních čoček

Při nošení kontaktních čoček obvykle na první pohled nikdo nepozná, že máte vadu zraku a potřebujete korekci. Jsou tedy nenápadné a decentní. V určitých případech ale mohou i výrazně vyzdvihnout krásu vašich očí pomocí pronikavější barvy – když sáhnete po barevných dioptrických čočkách. Pro řadu příležitostí jsou navíc čočky daleko pohodlnější – ať už jde o sportovní aktivity, nebo třeba okamžiky, kdy chcete namísto brýlí dioptrických nasadit ty sluneční.

Nevýhody kontaktních čoček

Hlavní nevýhodou kontaktních čoček je náročnější aplikace do oka a nutnost správné denní péče o čočky. Tyto nepříjemnosti můžete částečně vyřešit volbou čoček měsíčních, které ale zase mohou být okem hůře snášeny. Nesprávná aplikace čočky do oka přitom může způsobit zánět nebo poškození a podráždění oka, které je nepříjemné a často krátkodobě znemožňuje nejen nošení čoček, ale i celkové vidění.

Jak správně nasadit i vyndat čočky

Celá věda nošení čoček je ve správné aplikaci čočky do oka. Základem je čistá čočka, kterou získáte omytím a promnutím čočky v dlani za použití speciálního roztoku na čočky. Následně čočku naberete na ukazováček pravé ruky tak, že vypouklá vnější část čočky bude v kontaktu s bříškem prstu. Levou rukou rozevřete víčka příslušného oka, podíváte se nahoru nebo dolů a ukazováčkem vtisknete čočku do oka. Příjemnější je čočku nasazovat při pohledu nahoru či dolů mimo zorničku a následně pohledem různými směry nechat čočku samotnou „sednout“ na své místo přímo na duhovku. Podobně pak po celém dni čočku vyjmete: dvěma prsty seberete čočku z protilehlých okrajů, omyjete ji v dlani roztokem a uložíte na noc do krabičky s roztokem.