Ať už zvažujete pořízení bankovního konta v zahraničí, nebo jen čekáte platbu z některé z okolních zemí, budou vás jistě zajímat podmínky a pravidla převodu peněz ze zahraničí. A v neposlední řadě také cena, která se u různých bank může výrazně lišit.

Převod peněz mezi státy obecně

Minimální dobou pro převod peněz ze zahraničí jsou dva dny, maximální pak 10 dní. Touto lhůtou se přitom míní doba od okamžiku odepsání z účtu plátce do okamžiku připsání na účet příjemce. Zpoždění může samozřejmě nastat v případě, kdy v některé ze zemí probíhají státní svátky, nebo kdy transakce neprobíhá ve stejné měně.

Převod peněz z Německa či Polska

V německých bankách mohou být termíny převodu stanoveny individuálně na základě smluv nebo obecně vycházet ze zákona. Ten říká, že pokud jde o přeshraniční převody mezi členskými státy EU a také Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem, je lhůta pro převod pět dní. Předpokladem je, že se převod uskuteční v měnách těchto států. Podobných termínů se pak dočkáte i v Polsku, odkud do Česka peníze putují nejčastěji tři dny.

Poplatek, který za příchozí platbu ze zahraničí zaplatíte, se liší podle nabídky jednotlivých bank. Například Fio banka po vás nebude chtít za platbu přijatou z některé ze zemí EU více než 20 korun.

Převod peněz ze Slovenska

Slovensko je i s ohledem na historické souvislosti speciálním případem a byť jde o zahraničí, transakce odtud probíhají mnohdy opravdu bleskově, zejména pokud transakci provedete prostřednictvím stejné banky. Například Fio banka nejen že nabízí převody mezi Českou republikou a Slovenskem obratem, ale v měně EUR také zcela zdarma. A to jak v případě jednorázových, tak i trvalých plateb kterýmkoliv směrem.

Převod peněz mimo Evropu

Pro platební transakce napříč kontinenty je nejjednodušší variantou volba některého z mikroplatebních systémů, například PayPal, který umožňuje převod měn a online platbu přímo z účtu s benefitem pojištění odesílaných peněz. Nevýhodou jsou méně výhodné kurzy a také poplatky na straně příjemce, oslní vás ale rychlost a nulové poplatky za vedení účtu.

1 komentář

  1. Překvapila mě informace, že převod eur ze Slovenska do ČR je zdarma. Lze to nějak využít v praxi, pokud budu žít v jiné zemi? Například, že si nechám eura z Německa poslat do Slovenska a pak eura ze slovenska převést zdarma na koruny? Ušetřím na tom, nebo mě to vyjde nastejno, jako kdybych posílala rovnou peníze z Nemecka do ČR?

Comments are closed.