Podlahová krytina v kuchyni musí kromě vzhledu splňovat také další požadavky, ať už na údržbu, odolnost vůči mechanickému poškození či komfort.

Protože dnes je kuchyně často součástí velkého otevřeného prostoru, buď s jídelnou, nebo i s obývacím pokojem, měla by mít reprezentativní vzhled. A podlaha je jeho nedílnou, ba dokonce velmi důležitou součástí. Nároky na podlahové krytiny do kuchyně splňuje více či méně několik materiálů, od PVC přes vinyl, dřevo, korek až po dlažbu. Pojďme se zaměřit právě na dlaždice a ukázat jejich výhody.

Dlažba velmi dobře splňuje hygienické nároky

Dlažba představuje skvělou možnost z hlediska údržby. Kuchyně klade na podlahu veliké hygienické nároky a snadno omyvatelná a lehce udržovatelná dlažba je bezvýhradně splňuje. Na druhou stranu vás mohou dlaždice studit na dotyk. To však lze vyřešit instalací podlahového vytápění, často pomocí topných rohoží.

Široké možnosti designu

Mezi další přednosti dlažby se řadí protiskluzná úprava (pokud si nevyberete hladkou dlažbu, což nedoporučujeme). Dlažby do kuchyně disponují mnoha variantami designu, od rustikálních přes umírněnější vzory až po moderní, téměř abstraktní vzhled. Snadno dlaždice zkombinujete s obklady, a také s ostatním vybavením kuchyně.

Kvalitní dlažba vám v kuchyni může vydržet po celý život. Pokud nepodceníte výběr, budete se o ni pečlivě starat a neomrzí vás její vzhled, nebudete ji muset už nikdy měnit.

Jak vybrat dlažbu do kuchyně?

V první řadě si vyberte styl, ve kterém chcete vaši kuchyni mít. Kromě dlažby v něm hrají roli i obklady, spotřebiče, kuchyňský nábytek a doplňky. Pokud máte moderní kuchyni, asi by se neslušelo ji opatřit nějakými rustikálními dlaždicemi, a naopak do retro kuchyní s pecí se nebudou příliš hodit moderní vzory.

S tím souvisí i barvy. Dbejte na to, aby vaše kuchyně nedopadla jako dětská omalovánka. Obecně velmi dobře funguje pravidlo tří barev. Dlažba, obklady, kuchyňský nábytek a pracovní deska by neměly být vyvedené ve více než třech barvách, přičemž alespoň jedna z nich by měla být k těm ostatním kontrastní.

Ke vzhledu se váže také velikost jednotlivých dlaždic. Do moderních a novějších kuchyní se více hodí větší formáty. Rozmyslete si také, jaké si přejete spárování, a zda spárami chcete podlahu zvýraznit (v takovém případě si vyberte spáru kontrastní barvy k dlaždicím), nebo naopak docílit jednolitosti (stejný barevný odstín). V kuchyni je téměř nezbytné, aby spáry byly omyvatelné, avšak nenasákly vodou a zároveň neztrácely svoji barvu.

Aby vám dlažba vydržela…

Sem tam se stane, že vám na dlažbu spadne vařečka, nůž či poklička od hrnce. Správná dlažba to musí vydržet. V ideálním případě by na ní neměla být vidět žádná rýha, odřenina, a už vůbec by nemělo dojít k prasknutí. Odolnost dlažby se udává na stupnici MOSH, přičemž do kuchyně se hodnoty pohybují v rozmezí 6 až 9 (maximum je 10). S odolností souvisí také tloušťka dlaždice, logicky čím tenčí je, tím větší je náchylnost (i k samovolnému) prasknutí.

Kolik dlažby nakoupit?

Tisíckrát omílaná, avšak stoprocentně pravdivá poučka dvakrát měř, jednou řež, platí i v tomto případě. Při plánování množství dlažby myslete na to, že budete potřebovat nějaký prořez, a že i přes sebeopatrnější manipulaci může dojít k rozbití nějaké dlaždice. Vyplatí se také uložit si od každého druhu dlaždice jeden či více kusů do zásoby. Pokud by se vám kdykoliv v budoucnosti položená dlaždice poškodila, už nikdy nemusíte stejný kus sehnat znovu. Z těchto všech důvodů proto počítejte s 10 až 15 % navíc oproti tomu, jak velikou plochu naměříte.

Spoléhejte na prověřené a osvědčené prodejce

Kvalita dlažby jde ruku v ruce s tím, kdo ji vyrábí a prodává. Pokud se budete držet pozitivních recenzí a ověřených prodejců, pravděpodobnost, že byste zakoupili nějaký nekvalitní kus, se razantně snižuje. Doporučujeme například dlažbu z Baumaxu, na stránkách www.baumax.cz/dlazba naleznete širokou paletu vzorů dlažby do kuchyně.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup