Svatý Michal? Kdo to vůbec byl? Proč se to slaví?  Tak nějak takhle reaguje většina mých známých, když jim řeknu o svém novém oblíbeném svátku, který ráda slavím především se svými syny. Tedy on není nový, má hodně dlouhou tradici, ale i já jsem ho objevila jenom před nedávnou dobou.

Patron odvahy, udatných rytířů a všech nebojácných mužů, dětí či žen. Takhle by se dal charakterizovat archanděl Michael.  Chrání lidi, které se nebojí čelit svým strachům a navzdory nebezpečí zachraňují dobro.

Příběhy, které vevnitř zažívá každý z nás jsou v naší kultuře zobrazeny jako nejrůznější legendy a tradiční pohádky. O strašlivých dracích, udatných rytířích, nebezpečných vlcích a nebojácných princích. Jsou to například legenda o svatém Jiřím nebo pohádky jako je Červená Karkulka nebo O třech kůzlátkách.

V tomhle článku se podíváme na zoubek legendě o svatém Jiří, co nám vlastně chce říct?

Legenda o svatém Jiřím, je příběh o městečku, v kterém se lidi k sobě chovali špatně až se tam usídlil drak, s kterým uzavřou dohodu, že jim neublíží ale musí mu každý den nosit jednu ovci. Až se ovce minule, přišli na rad nejslabší lidi, až se drak rozhodl pro princeznu. Lidi se jí rozhodl obětovat, ale naštěstí šel zrovna kolem udatný rytíř, který včas stihl draka zabít a princeznu zachránit. Lidi v městě se změnili a vrátilo se do něho štěstí a láska.

V mým pojímaní legenda vypráví o zlých vlastnostech člověka (zlí lidi v městě), špatném svědomí a zároveň strachu (drak) a o tom, že to špatné svědomí si dlouho omlouváme (čímž přicházíme o dobré vlastnosti – ovce) až nejde do tuhého (princezna – největší dobro/láska) a my konečně v sobě najdeme odvahu (rytíř) porazíme strach (draka) a znova se stáváme lepším člověkem.

Myslím, že je strach je vždy aktuální téma, v každém životním či historickým období. Takovým dnešním drakem může být i na stole položená nezaplacená faktura.