Notice: Undefined index: a in /data/web/virtuals/124321/virtual/www/domains/labdo.cz/wp-content/plugins/podclankova-inzerce/gateway.php on line 2 Notice: Undefined index: a in /data/web/virtuals/124321/virtual/www/domains/labdo.cz/wp-content/plugins/podclankova-inzerce/gateway.php on line 2

Zelený čaj patří k nejpopulárnějším teplým nápojům. V Číně a Indii se pije už více než pět tisíc let. Připravuje se z listů čajovníku, ale na rozdíl od černého čaje prochází jen velmi malou oxidací.  Té se u zeleného čaje zabraňuje sušením na pánvích, nebo napařováním.

Nejznámější zelené čaje se vyrábějí v Číně a Japonsku, ale výborné zelené čaje pocházejí také z Cejlonu, indických oblastí Assam a Darjeeling, Jižní Koreje, Taiwanu a Vietnamu.

V Evropě jsme poněkud zpohodlnění, takže nejčastěji jen zalijeme nálevový sáček horkou vodou, ale v zemích, kde je příprava čaje součástí místní kultury, se používá výhradně sypaný zelený čaj.

Obsah obrázku talíř, stůl, jídlo, hrníček  Popis byl vytvořen automaticky

Velmi oblíbené jsou rovněž ochucené zelené čaje. Jedním z nejtradičnějších je zelený čaj s jasmínem, ale oblíbené jsou i kombinace s citrónem a zázvorem. V nálevových sáčcích najdeme také řadu kombinací s různými druhy ovoce.

Příprava zeleného čaje

Aby správně chutnal, zalévá se vodou, kterou jsme nechali vařit, ale následně jsme ji zchladili na teplotu 60 až 80 °C. Příliš horká voda by zničila chuť a čaj by chutnal nahořkle. Chybou je ale i příliš chladná voda, která nedokáže z listů zeleného čaje vylouhovat tu správnou chuť a vůni.

Skutečně kvalitní lístky zeleného čaje se zalévají hned několikrát, přičemž doba louhování se liší podle druhu čaje. U 1. nálevu je to obvykle několik minut, u 2. a 3. nálevu to může být déle. Na konkrétní odrůdě závisí i to, jak čaj přesně připravit.

Obsah obrázku stůl, jídlo, interiér, vsedě  Popis byl vytvořen automaticky

Pokud se tedy od sáčkovaného čaje dostanete ke kvalitnějším zeleným čajům, nechte si v čajovně poradit, jak ho správně připravit. Čajový obřad asi nezvládnete, ale dobře připravený kvalitní zelený čaj se vám odmění lahodnou chutí a vůní.

Zdravotní účinky

Účinky zeleného čaje se popisují různě. Je mu přisuzována téměř kouzelná moc, ale zdaleka ne vše, co se traduje, je také vědecky ověřeno. U řady záležitostí existují výzkumy, které si zcela protiřečí.

Nejlépe je tedy si na vlastním těle vyzkoušet, jak na vás zelený čaj působí. Každopádně – když zařadíte konzumaci zeleného a ideálně neslazeného čaje do svého pitného režimu, určitě neprohloubíte.

Obsahuje kofein, takže má povzbuzující účinky. Jeho pravidelná konzumace ale podporuje obranyschopnost organismu, protože má antioxidační účinky.

Některé zdroje tvrdí, že pravidelné pití několika šálků kvalitního zeleného čaje působí jako prevence proti rakovině, snižuje hladinu cholesterolu a krevního cukru a riziko kardiovaskulárních chorob a mozkové mrtvice.

Funguje také termoregulačně, takže osvěžuje i během vysokých teplot v létě, a naopak zahřívá v zimním období. Jedna z vědeckých studií doporučuje konzumaci zeleného čaje také nemocným s revmatoidní artritidou.

Pomáhá zelený čaj při redukci hmotnosti?

Jednoznačné vědecké důkazy o tom nejsou, ačkoli japonští vědci i jejich někteří kolegové z dalších zemí tvrdí, že konzumace několika šálků zeleného čaje denně vede k vyššímu spalování kalorií a nahrazení kávy zeleným čajem může pomoci výrazně redukovat hmotnost už za několik měsíců.

Obsah obrázku stůl, jídlo, hrníček, interiér  Popis byl vytvořen automaticky

Každopádně zelený čaj na hubnutí vyzkoušejte a sami uvidíte. Je lahodný a určitě vám bude chutnat víc než některé šílené diety.