Dokovací stanice představuje užitečného pomocníka pro majitele notebooku. K čemu slouží a jak si vybrat tu správnou?

Co je dokovací stanice

Dokovací stanice je zařízení, které se nejčastěji pomocí USB portu dá připojit k počítači. Využití najde zpravidla v notebooku.

Výhody dokovací stanice

Dokovací stanice se používá proto, aby mohla notebook dokovat, tedy napájet. Notebook díky tomu udržuje neustále nabitý, což prospívá životnosti baterie. Zároveň rozšiřuje možnosti jeho využití. Připojíte k ní snadno větší počet periferií tam, kde vám původní USB porty už nestačí.

Tento problém trápí zejména majitele mini notebooků, které v rámci úspory místa a menší hmotnosti zařízení dostatek portů zkrátka nemají, protože na ně v konstrukci zařízení nezbyl prostor.

Navíc vám umožní si připojit i některá další zařízení, obsahuje totiž i konektory, se kterými se u dnešních modelů notebooků dále nepočítá. Dnes již běžně chybí sériový a paralelní port, přitom v některých oblastech bývá stále zapotřebí. Týká se to například servisu průmyslových strojů.

Další výhoda dokovací stanice tkví také v tom, že často používané periferie jako myš, klávesnice, ale i obyčejné externí disky nebo flash disky nezapojujete přímo do USB konektoru. Díky tomu porty neopotřebováváte a nehrozí vám v čase jejich vylomení.

A ještě poslední přednost dokovacích stanic: Kabely zůstávají k portům připojeny natrvalo. V případě, že potřebujete notebook odnést, stačí vypojit ten. Výrazně tak ušetříte čas neustálým vypojováním a zapojováním kabelů, případně komplikovaným rozmotáváním změti kabelů na pracovním stole.

Druhy dokovacích stanic

Replikátory portů

Replikátory portů nenabízejí možnost napájení vašeho počítače. Slouží tak primárně k rozšíření počtu USB konektorů. Možnost jednoduchého vypojení všech periferií zůstává.

Výhodou replikátorů je určitě nižší cena ve srovnání s klasickými dokovacími stanicemi. K dostání jsou jak replikátory v cestovním provedení, tak i ty, které jsou určeny jako stolní.

Univerzální dokovací stanice

Univerzální dokovací stanici můžete, rozhodnete-li se využívat výše popsané výhody, připojit k libovolnému notebooku, který disponuje USB konektorem. Což naprostá většina současných zařízení samozřejmě je.

Alespoň teoreticky, úskalím univerzálních dokovacích stanic bývá v některých případech to, že kompatibilita není úplná. Problém pak může nastat například s externím monitorem.

Speciální dokovací stanicí

V takovém případě si koupíte notebook s dokovací stanicí, která je k němu přímo určená. Proto bude mít váš počítač také speciální port, který slouží ke vzájemnému propojení obou zařízení.

Většinou je toto řešení uplatněno v rámci dražších modelových řad určených pro firemní sektor. Speciální dokovací stanice bývají též dražší než jejich univerzální „kolegyně“.

Repasované dokovací stanice

Máte zájem o vlastní dokovací stanici a zároveň chcete ušetřit? Řešením jsou tzv. repasované dokovací stanice. Jde o stanice pocházející z předváděcích akcí, ukončených leasingů nebo byly vráceny v zákonné lhůtě.

Každý před prodejem prochází otestováním na funkčnost a samozřejmě je u nich poskytnuta záruka na 12 měsíců. Co je nejzajímavější je cena, která oproti zcela novému modelu může být až o 70 % nižší.

Nabídku repasovaných dokovacích stanic a další výpočetní techniky najdete na stránkách www.incomputer.cz