Potřebujete další úložný prostor pro váš interiér, ale rozměrné skříně se vám úplně nehodí do plánu? Pak je skvělým řešením komoda. A to ideálně z masivu, tedy taková, která je bytelná, kvalitní a příjemná na pohled i dotek. Volit můžete mezi šuplíkovou i policovou variantou, různými rozměry, designem i druhy dřeva. Zobrazit tip na komody.
Druhy komod
Komod existuje nepřeberné množství druhů komod, které se liší rozměry, materiálem, typem, stylem i barvou. Podle preferovaného stylu tedy můžete vybírat třeba menší růžovou minimalistickou šuplíkovou komodu z olše do dětského pokoje nebo naopak rozměrnější bytelnou borovicovou komodu s poutavým kováním a dvířky do rustikální ložnice. Při výběru každopádně vždy zohledňujte jak vzhled, tak i účel.
Kdy se hodí komoda
Komodu máme nejspíš primárně spojenu s ukládáním oblečení. Komody ale stejně tak využijete i v kanceláři k ukládání dokumentů nebo v dětském pokoji k uložení hraček. Zatímco v některých případech se hodí více šuplíky, jindy jsou praktičtější otevírací skříňky s dvířky. Skříňky s policemi navíc mnohdy nabízejí variabilitu výšek polic, proto u rozměrnějších předmětů může být tato varianta daleko vhodnější.
Druhy dřeva pro komody
Pokud jste vybrali velikost i typ komody z masivu, zbývá vám rozhodnout se pro konkrétní druh dřeva.
Ořech
Komoda z ořechového dřeva je v současnosti velmi trendy především pro tmavou sytě hnědou barvu a zároveň i pro unikátní a typickou kresbu. Kromě designu je však ceněno i pro snadnou opracovatelnost. Pokud jde o tvrdost, řadí se ořech do třídy středně tvrdých dřevin.
Borovice
Borovice představuje typ dřeva měkkého, ale zároveň pevného a pružného. Velmi výrazná je přitom u borovice struktura dřeva, kdy na velmi světlém podkladu vynikají suky a letokruhy. Nábytek z borovice se skvěle hodí do interiéru chat a chalup, zútulní však i moderní kuchyni či ložnici.
Olše
Olše je měkké, ale poměrně pevné dřevo oblíbené v řezbářství a při výrobě dřevěného nádobí. Pro komodu z olše je typická tmavší barva olšového dřeva, která se dokonce při dlouhodobém kontaktu mění až ve zcela černou. Vůči vodě je přitom olše zcela odolná, proto ji na nábytku oceníte všude tam, kde je vyšší vlhkost.
Dub
Spolu s ořechem se dub řadí mezi středně tvrdá dřeva, která skvěle snášejí změny vlhkosti. Vzhledově má dub výraznou lineární strukturu a středně tmavou barvu. V neposlední řadě je pak výhodou i odolnost dubového nábytku vůči škůdcům. Designově je dub velmi oblíbený a poměrně univerzální.