Klasický stolní počítač versus notebook a odvěký boj o to, co je nakonec lepší. Oba základní typy počítačů mají armády svých příznivců, ale samozřejmě také těch, kteří by ani za nic nevolili druhou alternativu.

V tomto článku se na to podíváme z pohledu praktičnosti, a sice, jaký počítač zvolit, pakliže pracujete v kanceláři a přemýšlíte nad tím, zda bude pro vaše využití vhodnější pořídit kancelářský notebook nebo stolní počítač.

Podíváme se tedy na výhody i nevýhody obou z nich, aby následné rozhodování bylo poté jednodušší.

Stolní počítač nebo notebook? Co je lepší pro kancelářskou práci?

Když se rozhodujete mezi stolním počítačem a notebookem, je potřeba zohlednit několik základních faktorů, které s výběrem pomohou. Tím prvním je samozřejmě využití. Tedy to, na co konkrétně počítač potřebujete, případně, kde ho budete nejčastěji používat.

Když potřebujete výkonný stroj, který na vás bude čekat v kanceláři a bude vždy připravený k okamžité práci, zdá se stolní počítač jako vhodnější volba. Oproti notebooku totiž nemusíte řešit dobíjení, jednoduše bude generován z elektrické sítě.

Na kancelářskou práci obecně není obvykle potřeba nijak zvlášť výkonný kancelářský počítač. Technika jde neustále kupředu a tradiční kancelářský balík aplikací, kam tradičně patří třeba Microsoft Office, či jeho obdoby, velký výkon nutně nepotřebuje.

Samozřejmě ale tady záleží na tom, jaké povolání vykonáváte. Bude to jiné, pokud se zabýváte administrativou, jiné, když třeba grafikou, střihem, programováním apod.

Výhody a nevýhody stolního počítače

Ano, se stolním počítačem je poněkud horší manipulace a jeho přesun je problematičtější. To je to první, co spoustu lidí odradí, přesto mu ale celá řada lidí stále dává přednost a má k tomu spoustu důvodů. Jaké?

Kancelářský počítač totiž nabízí určité benefity, jako třeba ten, že má své místo. Může to znít jako malichernost, ale nestalo se vám někdy, že jste nevěděli, kam jste svůj notebook odložili a nemohli ho najít?

Stolním počítačům se také velice často vytýká, že zabírají hodně místa, což však nemusí být nutně pravda. Většina lidí si pak takový počítač představí jako monitor, klávesnici a myš, ale hlavně velkou počítačovou skříň, o kterou bude neustále zakopávat a výrazně jim sníží pocit pohodlí.

Tohle poté řeší třeba koncept počítačů 2v1, což znamená, že veškerý hardware je již zabudován v monitoru. Tím ušetříte spoustu místa. Navíc, obrazovka takového počítače bývá povětšinou větší a lépe se s ní pracuje.

Ani přesouvání takového počítače už tak problematické není, ale je potřeba počítat s tím, že váha není úplně nejmenší. V žádném případě si ho ale nevezmete sebou do kufříku nebo aktovky.

Výhody a nevýhody notebooku

Klasickou největší devízou notebooku je jeho přenositelnost. Ty moderní pak váží třeba i jen pár gramů, což vás během cestování moc nezatíží. Navíc máte veškeré své dokumenty neustále po ruce. To se samozřejmě hodí.

Dřívějším kladem dozajista bylo i to, že si díky notebooku můžete práci odnést i domů, kde můžete pracovat dále, ale to je v dnešní době již přežitek. Máme k dispozici různá záznamová zařízení jako jsou flashdisky, externí disky, případně i sdílená či osobní uložiště a vzdálené plochy.

To, co u notebooků ale spoustě z nás leze na nervy, je neustálá potřeba dobíjení. Ne vždy je ale po ruce zásuvka. To samozřejmě můžete řešit kupříkladu pořízením powerbanky, ale ani ta není nesmrtelná a vyřeší ten problém jen na omezenou dobu.

Co nakonec vybrat?

Jednoduchým řešením, jak si vybrat mezi stolním počítačem a notebookem, je samozřejmě to, že si koupíte oba. Získáte tím kompatibilitu, a to nejlepší z obou světů. Do toho se však málokomu bude chtít, protože to bude znamenat nemalé investice. Pochopitelně.

Paradoxně, výkonný stolní počítač může být klidně i levnější než úplně základní notebook do kanceláře, protože ona flexibilita se velice často přeceňuje. Pokud nutně nepotřebujete mít počítač neustále po ruce, nebojte se pořídit počítač stolní.

Práce na něm může být plynulejší a rychlejší. Navíc, pokud vyžadujete skutečně výkonný stroj, ten vám klasický desktop povětšinou nabídne lepší za přijatelnější cenu. Zbavíte se také toho věčného problému, že přenositelná elektronika se dost rychle vybíjí, a to samozřejmě obvykle v momentě, kdy se to nejméně hodí.

Ovšem, pokud během práce často pracujete i v terénu a potřebujete mít počítač neustále při sobě na různých schůzkách, pochůzkách, či propagačních akcích, kdy klientům ukazujete třeba nějaké portfolio, bez notebooku se patrně neobejdete.