Repasovaná výpočetní technika stále ještě nebudí u některých uživatelů důvěru. Zcela zbytečně, komu se nákup tzv. repasu vyplatí a proč?

Tomu, kdo šetří

Cena je jednoznačně hlavním argumentem pro pořízení repasovaného notebooku nebo počítače. U notebooků, které jsou obecně dražší než stolní PC, může být cenový rozdíl velmi výrazný. Běžně činí až desítky procent ve srovnání s novými modely.

To vše za cenu mnohdy i jen kosmetického opotřebování. Repasovaná zařízení mohou pocházet z firemního sektoru, nejčastěji z bank či pojišťoven, ale také z leasingů, může se jednat o vystavené kusy nebo zařízení vrácená v zákonné lhůtě.

Jde tak o přístroje, které jsou zpravidla plně funkční, ale vyřazené kvůli potřebě modernizace nebo proto, že původnímu uživateli zkrátka nevyhovovaly. Zákazník na ně přesto získá zákonnou záruku v délce 12 měsíců.

Tomu, kdo hledá kvalitu

Repasované počítače a notebooky přitom nabídnou násobně vyšší kvalitu než nové modely ve srovnatelné cenové kategorii.

Pro repasování se používají zařízení tzv. byznys tříd, u nichž se počítá s mnohem delší životností. A to díky konstrukčnímu zpracování i použitým materiálům, což bývají slitiny lehkých kovů v podobě hliníku a hořčíku.

Oproti tomu nová zařízení nižších cenových relací, kde dominují plasty a zaznamenat lze celkově méně kvalitní provedení konstrukce, často nemají výrazně delší životnost, než je zákonná záruční lhůta. Repasovat stroje z této kategorie by se tak z logiky věci pochopitelně ani nevyplatilo.

Tomu, kdo touží po prémiové značce

Určité značky výpočetní techniky mají pověst těch prémiových a řadu z nich má v povědomí i laická veřejnost.

Nejen ve světě elektroniky však platí, že koncovou cenu nemalou měrou určuje nejen faktická využitelnost výrobku a reálné náklady spojené s jeho výrobou, ale právě i renomé značky. Ty, které jsou vnímané ve svém oboru jako jakási elita, proto bývají nutně dražší.

Chcete-li si dopřát dobrý pocit investice do něčeho jedinečného, můžete si toto přání splnit právě díky repasované výpočetní technice.

Tomu, kdo nehledá vysoký výkon

Vzhledem k tomu, že zařízení pro repasování povětšinou pocházejí z firemního sektoru, je zřetelné, že se jedná o kategorii tzv. kancelářské výpočetní techniky.

Její výkon je proto dostatečný pro plynulé fungování operačního systému, spouštění kancelářských programů, jako je Word nebo Excel, a používání internetu. Zejména u notebooků nemůžete pak pochopitelně vyloženě očekávat, že výkon zařízení bude dostačující pro hraní nejnovějších her se všemi detaily.

Pakliže vás však finance tlačí k tomu pojmout herní počítač nízkorozpočtově, je to možné především nákupem repasovaného PC, tedy nikoli notebooku, a jeho dodatečné osazení vyšší operační pamětí, výměnou disku atd.

To lze realizovat i postupně tak, jak dovolí finance. Největší výběr repasované výpočetní techniky v ČR najdete u tradičního prodejce – Eurotech.cz, který nabízí i nadstandardní záruky.