Cvičit doma může mít celou řadu výhod. Které to jsou a jaké cvičební vybavení se vám vlastně bude pro začátek hodit?

Proč cvičit doma?

Cvičení doma může být stejně efektivní jako chození do posilovny. Zároveň nás zbaví nutnosti někam dojíždět.

Což samozřejmě má v konečném důsledku i vliv na naši motivaci. Vytvořit si posilovnu z vlastního obývacího pokoje zkrátka nedává prostor k tomu, abychom se vymlouvali, že už nemáme čas a jsme příliš unavení na to, abychom po práci ještě někam vyrazili.

Cvičit můžete prakticky kdykoli. Aktivity lze přizpůsobit tak, abyste jimi nijak neomezovali rodinu, případně jiné spolubydlící nebo dokonce sousedy. Vyberete si takové náčiní, které nemůže způsobovat žádný hluk.

Obsah obrázku interiér, okno, žena, ležící  Popis byl vytvořen automaticky

Nebaví vás běhat na pásu, ale rotoped je ve veřejné posilovně neustále obsazený? Vaše domácí fitness patří jenom vám. Vybavíte si ho tak, aby vám to vyhovovalo, pohybové aktivity vás bavily a současně vás nikdo neomezoval.

V konečném důsledku je domácí cvičení samozřejmě i levnější. Nemusíte si kupovat permanentku do posilovny, ušetříte za dopravu. Jste zvyklí se po cvičení „odměnit“? Nic proti tomu, jestliže vám to pomůže k udržení motivace, ale možná by vás nenapadlo, jak podobné radosti zkrátka „lezou do peněz“. Ke koupi kávy cestou z posilovny už nebude příležitost.

A závěrem poslední důvod: Cvičení doma je vhodné i pro extrémně stydlivé povahy, kterým nedělá dobře vědomí, že by měli vyrazit mezi sportovce s dokonale vypracovanou postavou, případně se obávají ztrapnění za svou techniku.

Co si pořídit?

Možností je samozřejmě mnoho, závisí na vaší aktuální kondici i kýžených cílech. Inspirujte se při vybavování domácího „fitka“ následujícími tipy.

Balanční podložky

Balanční podložka se používá jako cvičební i rehabilitační pomůcka. Určeny jsou tyto podložky k všestrannému procvičování, které má blahodárný vliv na celkovou fyzickou i psychickou kondici. Provádět se na nich dá široké spektrum cviků, které se ale stává náročnější díky tomu, že se musíte snažit o udržování rovnováhy.

Velkou výhodou této základní cvičební pomůcky je především nízká pořizovací cena a fakt, že na cvičení nepotřebujete téměř žádný prostor. Samotná balanční podložka se dá uskladnit prakticky kdekoli.

Běžecké pásy

Běžecké pásy představují alternativu pro všechny, které nadchlo běhání a současně jim nevyhovuje běhat venku kvůli horšímu počasí. Velmi dobře se jím dá simulovat také různorodý terén.

Sportovci jej využívají i na přípravu na závody. Běžecký pás umí napodobit běh i v takovém terénu, ke kterému nemají jinak ve volné přírodě v rámci tréninku přístup. Stroje navíc mohou nabídnout i celou řadu pokročilých funkcí, které vám mohou běhání zpříjemnit.

Obsah obrázku stůl, okno, vsedě, žena  Popis byl vytvořen automaticky

Nakládací činky

Nakládací činky jsou takové, u kterých je možné variabilně upravit hmotnost přidáváním závaží. Cvičit s nimi proto mohou i absolutní začátečníci. Jejich použití je nenáročné a snadno pochopíte základy i tehdy, když se cvičením začínáte.

Nářadí je velmi skladné, v soukromou posilovnu se tak obratem může změnit i malý panelákový byt. Činky patří současně k tomu levnějšímu, co můžete mezi posilovacími stroji najít.

Posilovací lavice

Posilovací lavice jsou vhodné zejména pro silový trénink, tedy pro aktivity zaměřené na nárůst svalové hmoty. Posilovat se na nich dá také s činkami. Zásadní výhodou posilovacích lavic je především jejich značná flexibilita. Provádět na nich lze celou řadu cviků.

Gymnastický míč

Gymnastický míč lze využít jednak jako klasickou pomůcku pro posilování. Dále také slouží k celkovému procvičení motoriky těla. Hodí se proto jako pomocník nejen pro ty, kteří si chtějí zacvičit a formovat při tom svou postavu, ale i pro všechny, kteří hodlají využít zdravotních benefitů cvičení. S míčem vás přestanou bolet záda.

Všechny výše uvedené sportovní potřeby najdete na stránkách výrobce a prodejce Rulyt.cz.