Vapování se stalo společensky přívětivější alternativou kouření – jednak proto, že neprodukuje popel a páru. A především nevydává nepříjemný zápach jako klasické cigarety. Naopak, mnohdy velmi příjemně voní. Vapování se rovněž vyznačuje tím, že do těla vstřebáváte pár látek: propylenglykol a rostlinný glycerin, které jsou součástí každé báze či boosteru. Každopádně, mnozí si e-cigarety kupují proto, aby mohli frajeřit, k tomu je dobré znát způsoby vapování!

Vapování a zkratky

Svět vapingu je plný různých zkratek, které byste měli ovládat. Mezi ně se řadí, PG / VG nebo MTL / DL / CCH. První dvě zkratky potřebujete, když si vybíráte nebo mícháte e-liquid. V případě, že vás zajímá i míchání vlastního liquidu, pak se podívejte na náš blogový článek Jak si namíchat vlastní e-liquid.

· Báze jsou zpravidla beznikotinové a s různým poměrem rostlinného glycerolu a propylenglykolu

· E-liquidy bez nikotinu jsou vhodné zejména pro kuřáky, kteří se snaží přestat s kouřením

· Nejoblíbenější poměr mezi VG a PG je 70:30. A teď se můžeme vrhnout na samotné vapování

Jaké známe způsoby vapování?

Vapeři se nám rozdělují na dva základní tábory. Jedni nedají dopustit na MTL vapování (což znamená pusa-plíce), a ti druzí jsou spíše pro DL (čili přímo do plic). A nakonec je tu CCH (cloud-chasing), který je hodně podobný DL.

1. MTL vapování

MTL je způsob vapování z úst do plic. Jedná se o zcela běžný způsob kouření. MTL patří mezi nejběžnější a nejvíce používané způsoby vapování. Nicméně je to způsobeno i tím, že tento proces jste používali i jako běžní kuřáci klasických cigaret. MTL zahrnuje defacto jen dva kroky.

Zařízení pro MTL způsob vapování disponují nižším výkonem. Atomizéry mají zpravidla menší otvory pro přívod vzduchu a náustky jsou tenčí s menším vnitřním průměrem. Tím je dosaženo stejné produkce páry jako u klasických cigaret. Dokonce se doporučuje, aby e-liquidy byly řidší (ideální poměr VG a PG je 50:50).

Co vám přinese?

– levnější zařízení

– nižší spotřeba náplně

– vhodné pouze pro řidší náplně

– menší množství páry

– v některých případech je potřeba silnější liquid

– vhodné pro běžné kuřáky, kteří chtějí vaping zkusit

2. DL vapování

Následující typ vapingu se trochu liší od toho předešlého. Jde o to, aby se vám pára dostala přímo plic v jediném vdechnutí. Představit si to můžete jako hluboký nádech. Páru tedy nenecháváte v ústech, ale vdechnete ji přímo do plic (čili jde o přímé vapování do plic), a následně musíte vydechnout.

Zařízení pro DL ocení ti, kteří preferují velké množství páry, a mezi ně se mohou zařadit i uživatelé vodních dýmek. Náplně vybírejte s vyšším poměrem VG – 70:30 a 80:20.

Co vám přinese?

– větší nároky na zařízení

– vyšší cena

– vetší spotřeba náplní

– lepší chuť

– spousta dýmu

– můžete provádět triky

3. CCH vapování

Jak už je psáno výše, jde o vapování do plic, ale jak jde z jeho názvu cloud-chasing vydedukovat, jde zejména o způsob vapování, kde dochází k produkci zejména velkého množství páry. Při praktikování CCH ovšem nečekejte vynikající chuť nebo potřebnou dávku nikotinu! Vhodný poměr PG/VG je 0:100. Jak už jste si jistě všimli, pro každý způsob vapování slouží i určitá e-cigareta. Abyste si vybrali tu správnou, podívejte se na náš blogový článek Jaké druhy elektronických cigaret máme?