Investiční zlato patří už tradičně k velmi oblíbeným komoditám. Asi víte, v čem tkví jeho kouzlo. Zatímco klasické peníze postupně ztrácejí na své hodnotě, a to především v důsledku inflace, zlato si dlouhodobě udržuje velmi stabilní pozici. Investice do něj tedy přináší jen skutečně minimální rizika. Navíc jeho nákup nepodléhá platbě DPH, což se o ostatních investičních příležitostech nedá říci, protože u nich platí daň z přidané hodnoty ve výši 21 %. Přesto byste si před pořízením zlatých slitků měli dát pozor na několik věcí.

Stejná cena zlata pro klienty není pravidlem

V první řadě je samozřejmé vhodné vědět, jaká je aktuální cena zlata na trzích. Od ní si snadno spočtete, kolik gramů zlatých slitků si vzhledem k vašim úsporám můžete dovolit pořídit. Jenže má to ještě jeden háček. Pavel Trtík, zakladatel známého českého eshopu zlate-mince.cz, říká: „Slitek ze stejné rafinérie, o stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu.“ Žádná česká mincovna, potažmo třeba ani žádná slovenská mincovna a další, však zlaté slitky přímo nevyrábějí, pouze je sem dovážejí ze zahraničí. V tuzemských obchodech a eshopech tak nejspíše narazíte na investiční zlato, jež pochází ze švýcarských, případně z německých rafinérií. Prodejci si pak cenu navyšují o marže. A zde je onen háček, neboť se výsledná cena zlata pro české a slovenské zákazníky může lišit třeba až o 10 procent.

Srovnáním máte šanci ušetřit tisíce korun

Abyste se vyhnuli tomu, že za investiční zlato zaplatíte zbytečně moc peněz, je nezbytné si před nákupem provést detailní srovnání cen u jednotlivých prodejců. Takřka pravidlem bývá, že hlavně renomovaní obchodníci nabízejí zlato za výhodnějších podmínek, což platí nejen pro koupi, ale také při následném výkupu.